Ztracené bednění dnes představuje velmi efektivního pomocníka u celé řady staveb! S efektivitou se užívá při budování základů, ale i v případech, kdy stavíte zděný plot nebo zídku. Co to vlastně ztracené bednění je, jak vypadá? Jednoduše řečeno se jedná o jakési duté, kvádrovité betonové tvárnice, jejichž otvory se zalévají betonem.

Proč je ztracené bednění ve stavebnictví tak oblíbené? Je to hlavně proto, že výrazně usnadňuje práci a šetří materiály, respektive suroviny. Vzhledem k tomu, že jde o tvárnice, stačí v podstatě srovnat terén a můžete začít stavět. Samozřejmě je zapotřebí vykopat základy. Ideální základ by měl dodržovat nezámrznou hloubku, která je 80 – 140 centimetrů v závislosti na konkrétní zemině a to ať již stavíte zídku nebo se jedná o základ pro jakoukoliv jinou stavbu.

Ztracené bednění lze pořídit v mnoha provedeních

Ztracené bednění je standardně k dispozici v několika velikostních provedeních. Jeho délka je zpravidla 50 centimetrů, výška 20 – 30 centimetrů a šířka, ta je nejčastěji ve třech typech: 15, 20 a 25 centimetrů. Jednotlivé kusy bednění se skládají natěsno vedle sebe, snadno toho docílíte díky speciálním drážkám. Samozřejmě, že pokud potřebujete délku jinou, než násobek 50 centimetrů, bude třeba tvárnici rozřezat speciální bruskou s diamantovým kotoučem. Jakmile je naskládána první řada, můžete na ní skládat další. Pod první řadu tvárnic se doporučuje nalít alespoň minimální vrstva betonu, je-li však zemina tvrdší, není to potřeba. Otvory dutých tvárnic se začnou plnit betonem v momentě, kdy stojí minimálně dvě řady, poté je možno plnit již po každé naskládané řadě. Do otvorů je vhodné umístit kari sítě.

Hlavní výhodou ztraceného bednění je tedy skutečnost, že v podstatě ihned vidíte, jak bude základ nebo zídka vypadat. Nemusíte stavět deskové obložení v podobě šalungu nebo věnce. Pokud se vám po dosažení požadované výšky stane, že nevytvoříte dokonalou rovinu, je však zapotřebí přece jen drobná úprava, šalungu a jeho následného zalévání se potom nevyhnete, alespoň v úplně horní vrstvě. V každém případě se vždy jedná o obrovskou úsporu betonu, tedy písku a cementu – dvou základních surovin pro jeho výrobu! Je to proto, že vyplňujete pouze otvory. Pořizovací cena ztraceného bednění, jeho jednoho kusu, se pohybuje okolo 20 až 40 Kč, počítejte s velkou hmotností okolo 20 kilogramů. Duté tvárnice jsou k mání v několika jakostních třídách, spokojíte-li se s nižší jakostí, počítejte s horší kvalitou a i nepřesností rozměrů!