21878korowanie_mulczowanie_rabaty

Mulčovací kůra je dobrým pomocníkem

Přichází čas, kdy zkušení i začínající zahradníci pomalu ukončují sezónu na zahrádce. Připravit na zimu musíte zahradní rostliny i stromy. Tato činnost je zásadní pro jejich dobré „probuzení“ na jaře. Vaše rostliny a stromky se vám odmění bohatou úrodou a nádherně rozkvetlými květy. Zazimování rostlin není složitá činnost, zabere vám však určitý čas, což k údržbě zahrady neodmyslitelně patří. Směle do toho, zima nepočká!

 Kdo nic nedělá, nic nezkazí – tady určitě neplatí

 Na zahradě se objevuje mnoho druhů rostlin počínaje květinami přes zeleninu, bylinkami až po stromy nebo okrasné keře. Ke všem druhům je potřeba přistupovat individuálně. Například stromky je důležité ochránit před častými výkyvy teplot, aby nedocházelo k rozpraskávání kmene. Toho dosáhnete obalením kmene jutovou tkaninou nebo třtinovými rohožemi. Kmeny stromů můžete natřít po celé délce vápenným nátěrem, který odráží sluneční paprsky a zabraňuje tak vzniku mrazových trhlin. Máte živý plot tújí nebo vaši zahradu zdobí rododendrony? Pak byste je měli před zimou pořádně zalít a zakrýt vrstvou půdy a listí. Vše pak ještě můžete zakrýt netkanou textilií, která by rostliny měla chránit nejen před mrazem, ale i před ostrým zimním sluncem. Vhodnou ochranou je rovněž použití mulče.

50obrnapr5ochranastromov-300x215

Vápenný nátěr ochrání kmeny před popraskáním

Na řadu přicházejí také okrasné záhony. Určitě dobře víte, jaké druhy květin na zahradě pěstujete. Tam, kde vám rostou mrazuvzdorné trvalky, tulipány nebo narcisy, nic nezkazíte, pokud záhony překryjete chvojím. Takto můžete postupovat i u sestříhaných a přihnojených růží. Cibuloviny je potřeba ze země vytáhnout, očistit a uložit na chladné a tmavé místo. Hlíznaté rostliny jako jsou jiřiny, je vhodné před zimou vyrýt a zazimovat je očištěné v rašelině nebo v pilinách se zeminou. Předejděte starostem na jaře vhodnou přípravou a péči již na podzim.