poolclosing-resized-600

Bazén je nutné vyčistit a vhodně zakrýt

V předchozím díle jsme se zabývali podzimní údržbou trávníku. To ale není zdaleka vše, co je potřeba před zimou na zahradě udělat. Další nezbytnou věcí je zazimování jezírek, bazénu a skleníků. Péči o tyto mnohdy nákladné prvky určitě nepodceňujte. Nedbalá příprava na zimu by se vám na jaře mohla vrátit v podobě zvýšených finančních výdajů a času, který budete muset na zahradě strávit navíc.

 Zazimujte pečlivě

Zahrada s bazénem je snem mnoha lidí. Nerušené vodní hrátky, ale budete muset nyní vyměnit za jeho údržbu. S přípravami na zimu byste měli začít, jakmile klesne teplota vody pod 10 ºC. Dno a stěny bazénu je nutné vyčistit, rovněž voda musí být čistá. Následuje úprava pH vody, která by se měla pohybovat v rozmezí hodnot 7 – 7,6. Hladinu vody upusťte tak, aby byla pod úrovní skimmeru. V bazénu byste přes zimu neměli nechávat žebřík nebo bazénové světlo. Filtrační techniku demontujte a přesvědčte se, že v technologii nezůstala žádná voda (sací a uzavírací ventily). Důležité je, aby voda na hladině nezamrzla. Vhodným opatřením jsou dilatační plováky nebo láhve z části naplněné pískem. A samozřejmě rozhodně nesmíte zapomenout na aplikaci zazimovací chemie. Jezírko si vyžaduje odstranění listí a dalších nečistot, které by na dně mohly začít vyhnívat. Určitě víte, jaké rostliny v jezírku máte. Některé z nich (vodní hyacint, tropické druhy leknínů atd.) je potřeba vytáhnout a zazimovat například ve sklepě. Želvičky, akvarijní rybičky a další teplovodní živočichové je taktéž nutné na zimu přesunout na teplejší místo. Z jezírka vytáhněte čerpadlo, filtry nebo lampy. Pokud v jezírku budou přezimovat ryby nebo rostliny, tak stejně jako bazénu, dbejte na to, aby nezamrzla hladina.

thumbnailer

Kapři Koi mohou být v jezírku i přes zimu

Ve skleníku zryjte záhony a odstraňte zbytek rostlin. Půdu nechte rozhrabanou, lépe promrzne a vytvoří tak lepší podmínky pro další pěstování. Skleník vydezinfikujte pomocí sirných knotů minimálně po dobu dvou hodin. Některé skleníky můžete využívat i v zimě. Takové obsahují temperování nebo vyhřívání.