Zazimování zahrady – díl 1
Velkými kroky se blíží období, ve kterém je potřeba připravit zahradu na „zimní spánek“. Toto období je důležité pro odpočinek a regeneraci vegetace. Při správné přípravě a péči před zimou se pak můžete těšit na bohatou úrodu a krásně rozkvetlé záhony. Do posledních sezónních prací byste se měli pustit po podzimní sklizni, to znamená koncem října, nejpozději v listopadu.
Práce až nad hlavu
Období podzimu je neodmyslitelně spojeno s opadáváním listí ze stromů. Listí je potřeba shrabovat až do doby, dokud nejsou stromy zcela holé. Ochráníte tak svůj trávník před nežádoucími plísněmi a nemocemi. Práce spojené s přípravou trávníku na další jaro začínají již v září. Pokud chcete, aby váš trávník byl na jaře jasně zelený, je vhodné ho před zimou pohnojit vhodnými přípravky s optimálním obsahem draslíku. Pro milovníky krásných a úhledných trávníků je důležité rovněž provést vertikutaci trávníku, neboli odstranění starých kořenů, měchů a plsti. Zvyšuje se také propustnost vody, a živin. Další činností je z důvodu drahé mechaniky dnes ještě vzácná aerifikace čili provzdušňování trávníku. Před zimou je ale rozhodně nezbytné trávník posekat. Optimální výška trávy je dva až tři centimetry.
Listí, tráva, větvičky – to vše vám zbude po podzimní údržbě zahrady. Nejjednodušší způsob odstranění je v zahradním kompostéru. Rostliny, které nejsou napadeny nemocemi, plísněmi nebo hnilobou, vám mohou posloužit při výrobě kompostu a ten následně jako hnojivo na vaší milovanou zahrádku. Připravte svůj trávník na další sezónu včas. Doba příprav už je tady!