images

Podzim se neúprosně blíží

Velkými kroky se blíží období, ve kterém je potřeba připravit zahradu na „zimní spánek“. Toto období je důležité pro odpočinek a regeneraci vegetace. Při správné přípravě a péči před zimou se pak můžete těšit na bohatou úrodu a krásně rozkvetlé záhony.  Do posledních sezónních prací byste se měli pustit po podzimní sklizni, to znamená koncem října, nejpozději v listopadu.

 Práce až nad hlavu

 Období podzimu je neodmyslitelně spojeno s opadáváním listí ze stromů. Listí je potřeba shrabovat až do doby, dokud nejsou stromy zcela holé. Ochráníte tak svůj trávník před nežádoucími plísněmi a nemocemi. Práce spojené s přípravou trávníku na další jaro začínají již v září. Pokud chcete, aby váš trávník byl na jaře jasně zelený, je vhodné ho před zimou pohnojit vhodnými přípravky s optimálním obsahem draslíku. Pro milovníky krásných a úhledných trávníků je důležité rovněž provést vertikutaci trávníku, neboli odstranění starých kořenů, měchů a plsti. Zvyšuje se také propustnost vody, a živin. Další činností je z důvodu drahé mechaniky dnes ještě vzácná aerifikace čili provzdušňování trávníku.  Před zimou je ale rozhodně nezbytné trávník posekat. Optimální výška trávy je dva až tři centimetry.

trava

Trávu nezapomeňte před zimou posekat

Listí, tráva, větvičky – to vše vám zbude po podzimní údržbě zahrady. Nejjednodušší způsob odstranění je v zahradním kompostéru. Rostliny, které nejsou napadeny nemocemi, plísněmi nebo hnilobou, vám mohou posloužit při výrobě kompostu a ten následně jako hnojivo na vaší milovanou zahrádku. Připravte svůj trávník na další sezónu včas. Doba příprav už je tady!