Krmivo pro psy s označením „zátěžové“je vyráběno pro psy, kteří vyžadují aktuální vyšší výdaj energie. Jde převážně o pejsky pracovní, služební, saňové a další. Toto krmivo je možné podávat rovněž kojícím i březím fenkám, jelikož mají potřebu vyšší energetické hodnoty krmiva.

Zátěžové krmivo – pro jaké psy je vhodné

Jakým psům zátěžové krmivo nedávat

Jestliže máte pejska, který je sice hodně akční, běhá po zahradě, chodí s vámi na dlouhé procházky, určitě mu takovou baštu do misky nedávejte. Zátěžová krmiva obsahují většinou vyšší podíl tuků a bílkovin. Ovšem pes nedokáže bezezbytku zužitkovat přemíru tuku a energie. Mohl by se stát více aktivní a trpět průjmy či dokonce začít i hubnout.

Ke krmení vašeho mazlíčka je potřeba přistupovat obezřetně a dbát, aby měl správné krmivo. V žádném případě jej nepřekrmujte s vidinou, že nabude rychleji na objemu a stane se z něj velký „bafan“ pobíhající po vaší zahradě, budící hrůzu ve všech, kteří by měli zálusk na váš majetek. Speciální receptury jsou pro tyto psy:

  • Velmi aktivní způsob života
  • Sportovní, služební, pracovní plemena
  • Pro březí a kojící feny
  • Pro pejsky s mnoha kožními záhyby či nadměrným vylučováním tuku
  • Vhodné rasy: Bullmastiff, Mastif, Bulldog, Bloodhound, Sharpei…

Proč pes nenabírá nebo hubne?

  • V žádném případě nepodávejte zátěžové krmivo svému mazlíkovi jen proto, že se vám zdá, že hubne a chcete jej vykrmit. Jeho hubnutí či neschopnost přibrat může záviset na temperamentu psa, bakteriích a parazitech ve střevech, potravinové intoleranci či nechutenství. Je potřeba odhalit pravý důvod a nikoliv se pejska snažit vykrmit – není to čuník. Je-li váš pes živější povahy a chvíli neposedí, pak bude otázka nabírání hmoty běh na dlouhou trať.
  • Dalším problémem mohou být nezvaní návštěvníci v jeho střevech, proto nezapomínejte na pravidelné odčervení a kontroly. Mimo parazitů se mohou ve střevech vyskytnout i bakterie. Máte-li nějaké podezření, pak je nutné provést kultivaci a stěr konečníku.
  • Potravinová intolerance se většinou projeví častým průjmem, což by vás mělo ihned přivést do ordinace veterináře, kde vám poradí ohledně diety a vyloučení těch potravin či složek, které pejskovi škodí.
  • K dalším důvodům patří nechutenství, za kterým může a nemusí stát zdravotní problém. Je-li pejsek jinak zdravý, může mít jen jak se praví „mlsný jazýček“, ale také nějaký psychický blok. Opět bude potřeba zjistit příčinu nechutenství.

Obrázek: pixabay.com