320Myšlenka mít zahradu místo střechy vznikla v hlavě francouzského klasika Le Corbusiera. Konečně tento trend přichází k nám! V Praze jsou dokonce k dostání speciální „zelené byty“, při jejichž výstavbě se pracovalo s významným podílem zeleně. Chtěli byste také střešní zahrádku? K její realizaci potřebujete specifické technické řešení, které stavby nijak výrazně neprodraží. Střešní terasy se musí budovat velmi pečlivě, aby nedošlo k problému s hydroizolací, což by znamenalo zatékání dovnitř bytu.

Při zvažování střešní terasy je dobré se řídit našimi radami. Nejprve vyberte místo, které bude nejvhodnější pro vybudování zahrady. Nemusí to být jen střecha, u některých starších domů lze využít neobydlená betonová podlaží, či garáže, sklepy a další nevyužité schované kouty. Zjistěte si nosnou konstrukci objektu, která bude vystavena většímu zatížení. Největší investicí při budování zahrady bude hydroizolace. K tomu lze použít fólie, které mají životnost i padesát let a jsou odolné do velkých teplotních rozdílů. Nezapomeňte také na tepelnou izolaci a drenážní vrstvu, aby byl zajištěn odtok dešťové vody. Chcete-li svou novou zahrádku prorůst stromy, budete potřebovat minimálně 60 centimetrů zeminy.

0166-zincoNení zahrada tím pravým ořechovým, ale přece jen byste rádi oživili své bydlení zelení a květinami? Využít k tomu můžete různé nenáročné druhy popínavých rostlin a keřů, které krásně ozdobí stěny domu či zakryjí nedostatky a beton. Některé popínavé květiny na zimu neopadávají a tím zajistí celoroční ozdobu vašeho domu. Velkým hitem se staly také obrovské stromy, které se vsazují přímo do obývacího či jiného pokoje, který je dostatečně prosluněný a vysoký, aby dal stromu prostor pro další růst. Nechte vstoupit přírodu k vám domů, uklidní vás, zkrášlí bydlení a možná začnete něco pěstovat!