Přesto, že je ještě venku zima, tak již nyní, na konci ledna, je ten správný čas začít přemýšlet nad tím, co budete letos pěstovat, a je tedy aktuální i výsadba paprik. Víte ale, jak správně postupovat? Ještě než se pustíte do práce, doporučujeme zjistit co nejvíce informací!

paprika-966288_960_720Připravte si květináč nebo truhlík a papriková semena. Samozřejmostí je správná půda, na papriky je nejvhodnější hlinitá nebo hlinitopísčitá půda s dostatečnou propustností. Můžete si ji vzít ze zahrady, skleníku nebo koupit speciální substrát.

Papriky vyžadují teplo a vlhko

Před samotnou výsadbou je dobré semena paprik namočit na několik málo hodin do vlažné vody – tímto bude zajištěno jejich rychlejší klíčení.
Při pěstování paprik je velice důležitá teplota. Papriky mají rády teplo, ideálně v rozmezí mezi 22 až 24 °C.

Jednotlivá semínka paprik od sebe sázejte zhruba jeden centimetr do několika řádku v květináči nebo truhlíku – nedávejte je příliš hluboko!

Klíčivost paprik až tři týdny

Papriky mají dlouhou dobu klíčivosti. Klidně můžete první z nich objevit až po třech týdnech. I to je důvod, proč se vysévají tak brzy.

Jakmile budou papriky vzrostlejší, můžete přistoupit k jejich přesazování. Nachystejte si již menší květináče nebo klidně i kelímky a do jednoho vždy přesaďte dvě sazeničky. V této fázi začnou papriky rychle růst, hlídejte tedy čas, kdy je dáte do skleníku, nebo fóliovníku, kde jim bude po zbytek roku nejlépe a odvděčí se vám vysokou plodivostí. Některé druhy paprik jsou určeny i pro venkovní pěstování.

Pozor na přízemní mrazíky

Nejobvyklejší dobou, kdy přesazovat vzrostlé papriky ven, respektive do skleníku, je květen. I po přesazení budou papriky vyžadovat vysoký přísun vody a teplo, přijde vhod i přihnojování. Určitě se ale nejprve přesvědčte, že již nehrozí přízemní mrazíky!

Foto: pixabay.com