kompostování na zahradě vás bude bavit

kompostování na zahradě vás bude bavit

Ať už vlastníte zahradu nebo žijete v bytě, domácí kompost si můžete vyrobit kdykoliv. Každá rodina produkuje odpad vhodný právě k vytvoření kompostu, který může posloužit jako účinné hnojivo pro vaše záhony či rostliny ve květináčích. Postup je velmi snadný a díky vyvíjejícím se technologiím se nemusíte obávat zápachu nebo přílišného obhospodařování. Hlavním bodem a myšlenkou odpadového hospodářství je předcházení vzniku odpadů. I vy můžete pomoci snižovat podíl odpadů ukládaných na skládky.

Co je vhodné pro domácí kompostování?

dřevěný box na kompostování

dřevěný box na kompostování

 Odpad, který vyprodukujeme doma je skoro z poloviční části tvořen tzv. bioodpadem. Biologicky rozložitelný odpad prochází v podstatě hnilobným procesem, při kterém se tvoří humusové látky. Mezi hlavní složky domácího kompostování patří listí, tráva, květiny, odpad z ovoce a zeleniny a kuchyňský odpad. Zde může patřit i lógr z kávy, čajové sáčky nebo kůrky chleba. Naopak je zcela nežádoucí do kompostu přidávat živočišné zbytky jako kosti, zbytky masa nebo hnůj. Domácí kompostování lze provádět třemi způsoby. První možnost je odpad zpracovávat v kompostových zakládkách. Tato varianta ale vyžaduje dostatek prostoru a je vhodná pouze v případě, že vlastníte zahradu. Druhou možností je kompostování v boxech a třetí způsob je vhodný pro všechny typy domácností za použití kompostéru. Kompostér můžete pořídit dřevěný nebo plastový. Dřevěný bude po čase vyžadovat výměnu, kdežto plastový je trvalejší a snadno se udržuje. Navíc je zajištěna dostatečná hygienizace a vzrůst teploty, což se odráží na nezávadnosti kompostu. Chcete-li ještě zvýšit účinnost kompostování a obsah humusových látek a živin ve výsledném hnojivu, nebojte se použít žížaly. Takový způsob zpracování odpadu se nazývá vermikompostování, jehož výsledkem je kompost nejvyšší kvality.

Konečná podoba kompostu by měla být hnědá až černá směs hrudkovitédrobtovité struktury páchnoucí po lesní nebo zahradní zemině. Obsah látek a živin předurčuje kompost k použití jako hnojivo, které posílí vaše rostliny a zvýší jejich odolnost proti chorobám.