Vše o růžích – díl 3.
V předchozích článcích jste se dozvěděli o vhodném umístění růží, přípravě půdy, sázení a zalévání. V posledním díle se zaměříme na hnojení a řezání. Základní informace, které pro vás byly připraveny, vám tak usnadní práci a vaše zahrada se bude chlubit nádhernými růžemi.
Řez ovlivňuje růst i květ růží
Řezy růží jsou rozlišovány na jarní a letní. Jarní řez neboli hlavní řez, se provádí z důvodu nutnosti úpravy růstu a dosažení vývinu krásných květů. Řez se provádí koncem března nebo začátkem dubna, kdy už rostlinu neohrozí silnější mrazíky. Řez je vhodné provést před rašením oček. Včasnou úpravou růží dosáhnete urychlení rozkvětu. Nezbytné je odstranění starých, odumřelých a zmrzlých částí. Celkový stav rostliny by pro vás měl být vodítkem, jak silný by řez měl být. Letní řez je prospěšný zejména pro tvorbu nových květů. Květy odstraňujte ještě před opadáním všech okvětních lístků ve vzdálenosti 5-8 milimetrů nad zdravým očkem. Množství květů, které během sezóny získáte, je závislé na odrůdě.
Nedílnou součástí péče o růže je hnojení a výživa. Rostlinné živiny, mezi které patří dusík, fosfor, draslík, vápník, železo, síra a stopové prvky, jsou základem pro zdravý vývoj a růst rostlin. Při jejich nedostatku je nutné použít hnojivo, které látky doplní. K hnojení je vhodné použít tzv. kombinovaná hnojiva obsahující živiny v určitém poměru. Růže byste také měli chránit před chorobami a škůdci použitím vhodných prostředků a ochranných postřiků. Rostlina může být napadena živočišnými škůdci, plísněmi, chorobami bakteriálního, virového nebo houbového charakteru a plevelem. O účinné ochraně je vhodné se poradit se zkušenějšími pěstiteli nebo ve specializovaných prodejnách. Myslete na to, že chemie používaná k hubení škůdců a dalších nežádoucích chorob, není vždy zdravotně nezávadná.