Vše o růžích – díl 2.
S vhodným místem a přípravou půdy pro růže jsme se již seznámili v prvním díle. Nyní přichází čas zaměřit se na výběr vhodných sazenic. Zakoupit můžete různé odrůdy růží v specializovaných prodejnách nebo stále oblíbených „růžových školkách“, které ocení zejména náročnější pěstitelé. Růže by měly být rozmístěny vedle sebe tak, aby se dotýkaly listy. Při husté výsadbě by si růže překážely, při velkých rozestupech zase dochází k prohřívání a vysušování půdy.
Růže mohou zdobit i vaši zahradu
Výsadba je vhodná v jarních nebo podzimních měsících. Sazenice bývají vyzrálé s zdřevnatělými výhony na konci října. Při zakoupení nedostatečně vyvinutých sazenic, které jsou náchylné na působení mrazíků, můžete lehce přijít o celou výsadbu. Sázení růží je možné v období od října do dubna, půda však nesmí být promrzlá. Před výsadbou odstraníme poškozené části jako jsou kořínky či větévky. Sazenice umístíme do vyhloubené jamky tak, aby kořeny byly volně položeny a směřovaly dolů. Půda zaplní prázdná místa, když sazenicí zatřesete. Po zasypání kořenů a umístění růží v jamce je potřebné zeminu pořádně stlačit a zasazené rostliny velmi důkladně zalít. Následuje nakopčení půdy do výšky 20 centimetrů. Takto ochráníte rostliny před mrazíky, účinky slunce a větru. Při přesazování rostlinu celou vyjměte a přesaďte co nejdříve. Půdu je vždy dobré doplnit rašelinovou drtí a po přesazení růží ji udržovat dostatečně vlhkou.
Zálivka je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěšného pěstování růží. Růže vodu doslova milují. Největší potřebné množství vody je potřeba při růstu rostliny a po prvním odkvětu. Nikdy růže nezalévejte při prudkém slunci a vodu směřujte vždy rovnou ke kořenům. Od konce léta růžím postačí voda z atmosférických srážek. Dostatečná zálivka je více než nutná před zamrznutím půdy, aby rostliny neuhynuly z nedostatku vláhy.