schöne rosen

Barevné růže potěší každou ženu

Růže (Rosa) je druh keřovitých rostlin dosahující výšky dvou až pěti metrů, výjimečně až 20 metrů. Je známá svou omamující vůní a překrásnými květy, které udělají radost snad každé ženě. Růže má mnoho odrůd, uvádí se více než 100 druhů. Kytice nebo zahrada z růží může být krásně barevná a rozmanitá. Po odkvetení růží získáte šípky, které jsou známé svými léčivými účinky díky obsahu karotenu, vitamínů B1, B2 a především dávce vitamínu C. Pojďme se tedy seznámit s některými zásadami nutnými k úspěšnému pěstování růží.

Umístění růží hraje důležitou roli

Volba vhodného místa a úprava půdy jsou jedny z prvních věcí, na které byste měli myslet. Obvykle se nehodí umístit záhony kamkoliv. Přesto, pokud chcete začít s pěstováním růží, je příhodné vybrat místo, kde bude dostatek světla a zároveň i zajištěn stín, zejména při velmi intenzivním slunečním záření v poledních hodinách. Zastínění ochrání rostlinu před rychlým odkvétáním a schnutím. Výsadbu neprovádějte v blízkosti stromů, jahod a zeleniny.

080606gartenmirsk_09

Růže vytvoří barevné okrasné záhonky

Pro růže je optimální písčitohlinitá půda dostatečné hloubky a vlhkosti. Podmínky zlepšíte také přidáváním humusu, rašeliny a kompostu. Růže nesnášejí těžké půdy, protože jsou špatně propustné a obsahují malý podíl vzduchu. Ideální typem půd jsou slabě kyselé, kdy se pH pohybuje v rozmezí hodnot 5,5 – 6,5. Před výsadbou půdu přeryjte a upravte pomocí vhodného hnojiva. Nároky na půdu se u jednotlivých odrůd růží liší, proto se poraďte o vhodných podmínkách pěstování u prodejců, v zahradnictví nebo specializovaných prodejnách.