the-turquoise-sun-ring_1314702632_6

Postupem času mohou ztratit lesk i vaše šperky

Máte doma šperky, které jste dostali dárkem, nebo pro vás mají citovou hodnotu a už přišli o svůj lesk? Vyčistit šperky můžete i doma a mít radost z toho, že budou opět vypadat jako nové. O vaše šperky a jejich péči se určitě rádi postarají i ve zlatnictví. Zkuste si nejdříve pomoci sami, než začnete za tyto služby platit klenotníkům.

Opět jako nové

Jste – li příznivcem stříbra, měli byste s péčí o šperky začít již u jejich uchovávání. Stříbro má sklony k černání, kterému můžete předejít skladováním na suchém a tmavém místě nebo v černém papíře. Stříbro také zčerná při styku s chlórem, takže při návštěvě bazénu šperky raději odložte. Pokud šperk neobsahuje žádné ozdobné perly nebo kameny, zkuste šperk zabalit do proděravěného alobalu spolu s kypřícím práškem, zalít horkou vodou a nechat přes noc působit. Následně pak vše osušte a doleštěte hadříkem. V drogeriích si také můžete zakoupit čistící pasty a roztoky určené k opětovnému rozzáření vašich šperků. Účinné jsou rovněž hadříky napuštěné čistící látkou, které seženete většinou ve zlatnictví. Na zlato dobře působí mýdlová voda a také kupodivu tablety na zubní protézy. Skvrny na zlatých špercích může odstranit citrónová šťáva. Máte šperky s kameny? V tomto případě může pomoci voda s přídavkem čpavku. Po vyčištění šperky znovu opláchněte vodou a doleštěte flanelovým hadříkem.

cleaning-tips-for-diamond-and-gemstone-jewelry

Oslňujícího lesku dosáhnete, když na závěr použijete hadřík k doleštění

Pokud si na čištění šperků netroufáte, přenechejte je raději odborníkům. Ti pomocí ultrazvuku a speciálních metod vyčistí každou nedokonalost. Cena za čištění se pohybuje od pár desítek korun až po několik stovek. Jistotou je, že čištění neskončí fiaskem a vaše šperky se budou opět chlubit oslnivým leskem.