plumber-228010_960_720Vodní kámen je postrachem mnoha domácností. Především, pokud je voda, kterou využíváte tvrdá, máte největší předpoklady s tímto problémem. Vodní kámen se může usadit všude tam, kde přichází materiál v podobě keramiky nebo nerezy do pravidelného styku s vodou. Jedná se tak o dřezy, odpady, ale i vany, sprchové kouty nebo záchody. Zvýšenou pozornost je však dobré věnovat i zařízením v podobě pračky nebo například myčky. Boj proti vodnímu kamenu je v případě požadavku funkčnosti systému nepostradatelný. Kolikrát si však vystačíte i s tím, co máte po ruce.

Kyselina listová s vodním kamenem zatočí

Nejjednodušší způsob, jak se pokusit odstranit vodní kámen, je využití obyčejného octu. Ten má doma téměř každý kdykoliv k dispozici. Jeho výhodou je, že je levný a dostatečně účinný. Jednoduše si namíchejte roztok v poměru jedna ku jedné, který bude tvořený octem a vodou. Následně nechejte chvíli odstát a nalijte do umyvadla, vany, sprchového koutu, dřezu nebo záchodu. Ve většině případů si kyselina listová poradí a výsledkem bude odstranění vodního kamene.

Magnety v pračce

Další alternativou, jak bojovat v tomto případě spíše proti prvopočátku vzniku vodního kamene tentokrát v pračce, je využití speciálních magnetů, jež mají za úkol změkčit vodu v jejich okolí. A skutečně to funguje. Díky magnetkám v pračce lze docílit vysokou minimalizaci tvorby vodního kamene. Má to však i své nevýhody, magnetky pochopitelně přitahují veškeré kovové předměty a ty jsou často součástí praného oblečení.

Chemie je obvykle zbytečností

Samozřejmě, že existuje i spousta chemických prostředků určených k prevenci a k čištění povrchů od vodního kamene. Častokrát se ale jedná o zbytečnost – stejný, nebo dokonce i vyšší efekt se totiž obvykle dostavuje i za použití již výše zmiňovaného obyčejného octu!

Foto: pixabay.com