Stylová pergola nebo altán je možná chloubou i vaší zahrady. Máme dnes široké možnosti realizace. O tom, jak bude vypadat exteriér vašeho bydlení, rozhodujete prakticky pouze a jen vy, případně spolubydlící. Pergola a altán jsou výborným řešením. Zaměřme se nyní na problematiku jejich zastřešení. Víte, jaké můžete využít střešní krytiny na pergolách a altánech?

Zastřešená pergola se vám bude líbit /

Zastřešená pergola se vám bude líbit /

Záleží vždy především na vaší představě a na typu stavení. Pergoly mnohdy nemají vůbec žádné zastřešení. Jejich základním konstrukčním materiálem je dřevo. Střecha může být stejně jako boční stěny pouze z dřevěných příček. Nevýhodou takového typu však je především to, že vám do pergoly bude pršet a foukat. Je-li uvnitř umístěn nábytek či jiné prvky náchylné na vlhkost, budete je muset neustále schovávat!

Altány jsou potom obvykle se střechou, která bývá často kuželovitá nebo ve tvaru jehlanu. Nosnou část střechy představují standardně dřevěné trámy, na které je pak vsazen šindel, který je k dispozici opět v nepřeberné paletě provedení. Další možností zastřešení altánů jsou potom čistě dřevěné plotny, zde jsou však nutné povrchové úpravy a nátěry.

Jak altány, tak i pergoly lze zastřešit i pomocí dnes tolik oblíbených polykarbonátových desek.

Výhody využití polykarbonátových desek

Na střechu pergoly můžete použít polykarbonát /

Na střechu pergoly můžete použít polykarbonát /

Polykarbonát je zástupcem moderních materiálů, které mají široké uplatnění. Využívají se nejen v zahradní architektuře. Polykarbonátové plotny lze sehnat v pestré paletě variací. Dodávají se jak v průhledné, tak i mléčné formě. Mléčné provedení je vůbec nejideálnější možností při realizaci zastřešení pergol. Propouští totiž dostatek světla, ale zároveň poskytne i ochranu před nepříjemnými a ostrými slunečními paprsky v letních měsících. Transparentní řešení propouští naopak více slunečního záření, to až 82%. Obě variace jsou však nepropustné pro škodlivé UV záření.

Polykarbonátové desky se vyznačují vysokou mechanickou odolností, nepoškodí je ani nepříznivé povětrnostní podmínky. Díky tomu se těší dlouholeté životnosti. Protože mají nízkou hmotnost, nemusíte se obávat jakéhokoliv prověšení nebo dokonce poškození střešní konstrukce. Jejich montáž je snadná, přesto však při instalaci zastřešení venkovních pergol a altánů doporučíme spolupráci s odbornou firmou.

Zastřešené pergoly a altány působí komfortním dojmem, podporují moderní styl bydlení. Významným způsobem prodlužují sezonu, protože do nich neprší a je v nich zároveň na jaře a na podzim tepleji.

Řešíte-li jakou zvolit na pergolu nebo altán střešní krytinu, vyplatí se o polykarbonátových deskách určitě minimálně popřemýšlet. Je to jednoduché řešení, které spojuje kvalitu, efekt, design a přijatelnou pořizovací cenu! Inspirujte se například na internetu!