Pokud máte zahradní bazén, tak velmi dobře víte, že na jaře je potřeba kolem něho provést spoustu věcí. Jarní uvedení bazénu do provozu by mělo proběhnout, co nejdříve to počasí dovolí. Ideálně, pokud již teploty neklesnou pod deset stupňů a není příliš deštivo a mokro, takže třeba koncem března nebo v dubnu, nejpozději v průběhu května!

Nafukovací bazény x bazény s pevnou konstrukcí

bazen2Nejvíce záleží na typu zahradního bazénu, od toho se potom odvíjí konkrétní postup. Pokud máte bazény nafukovací, které je nutné přes zimu schovat, potom jste správně měli veškeré čistící práce vykonat na podzim, když jste bazén uklízeli. Nyní bude stačit bazén pouze prohlédnout, jestli není nějak poškozený, pokud ano, tak ho zalepit speciální záplatovou sadou na bazény. Zkontrolovat je zapotřebí také veškeré hadice k filtraci a samozřejmě i samotnou filtrační jednotku včetně náplně. Máte-li kartušovou čističku určenou pro bazény menších objemů, je nutno vyměnit její filtr. Stejné je to i u pískové filtrace, zde musíte koupit nový písečný substrát. Pokud je všechno v pořádku, tak bazén rozložte a můžete se pustit do napouštění. Terén, kde se bazén bude nacházet, musí být srovnaný, to je však jistě pořešeno z minulých roků, takže stačí opět pouze překontrolovat!

A jaká je situace u bazénů s pevnější konstrukcí, které jsou schopny bez problémů přezimování? V těchto bazénech je voda po celý rok, je pouze odpuštěna pod úroveň skimeru. Samozřejmě je odpojena filtrace, která je v těchto případech standardně písková. Také další příslušenství, například solární ohřev, je zazimováno. Bazén je přes zimu zakryt krycí plachtou. Nyní na jaře plachtu odkryjeme. Postup je v podstatě stejný, je zapotřebí zkontrolovat, jestli nedošlo k poškození bazénu, jestli někde nevytéká voda. Podívat se musíte také na spoje, kam se nasazují hadice k příslušenství. Proveďte kontrolu i těchto hadic, pokud netěsní, vyměňte je, dají se zakoupit samostatně! Samozřejmě nakupte novou pískovou náplň do pískové filtrace a poté ji nainstalujte k bazénu. Totéž proveďte i s případným solárním panelem. Pozor také na těsnění, to je dobré vyměnit. Nyní je možné dopustit zbytek vody.

Úprava vody v bazénu

Ještě před začátkem koupací sezony je vhodné vodu v bazénu správně ošetřit. Kupte si bazénovou chemii, která se postará o správnou dezinfekci. Dávkování je individuální, záleží především na objemu vody, ale i na samotném preparátu, kterých je velké množství. Bazénovou chemii je možno i kombinovat. Doporučujeme stav vody kontrolovat pomocí testu, které se dají zakoupit. Bazén nyní zakryjte krycí plachtou, i přesto však musíte její kvalitu a parametry občas kontrolovat. Pokud se ještě nekoupete, stačí provádět kontrolu jednou týdně. Nečistoty, které vniknou do bazénu, vyčistěte buď filtrací, kterou občas zapněte, nebo síťkou na větší nečistoty. Velmi dobrý je také podtlakový vysavač. O sezónní údržbě bazénu se zmíníme zase v dalším díle tohoto seriálu! V každém případě nic není dobré uspěchat, proto tyto činnosti nevykonávejte v časové tísni a ve shonu, vyhraďte si pro ně dostatek času!