obdélníkové solární panely

obdélníkové solární panely

Třeba si již užíváte bezstarostné letní koupání v bazénu, ale máte teplou vodu? Že ne? Tak co třeba solární ohřev vody? Využít ho může každý, kdo má k zahradnímu bazénu k dispozici filtrační systém. Ideální je písková filtrace, ta zajišťuje totiž dostatečně silný tlak, avšak kolikrát je možno solární panel zapojit i přes kartušovou čističku, to především u menších bazénů s nízkým objemem vody.

Solární ohřev vody je zajištěn prostřednictvím speciálních solárních panelů. V dnešní době jsou k nejrozšířenější a nejdostupnější dvě základní provedení. V prvé řadě se jedná o jakýsi panel ve tvaru obdélníku. Modul je dutý, aby jím mohla protékat voda, protože je upravený plast, ze kterého je panel vyrobený, z černé barvy, je zajištěno maximální pohlcování slunečních paprsků. Plast se ohřívá a spolu s ním se ohřívá i voda, která protéká uvnitř. Ta se poté vrací zpět do bazénu a právě tím je prohříván. Je to jednoduchý systém. Pokud by vám jeden panel nestačil, můžete jich za sebou zapojit i více. Solární panel byste měli nastavit, aby byl co nejvíce vystaven slunečnímu záření. Další variantou je potom solární modul značně menších rozměrů. Má tvar jakoby „polokoule“ ta je prosklená. Princip je velmi podobný. Zjednodušeně i zde protéká vnitřními prostory voda, která přijímá teplo z rozžhaveného okolí.

Solární panely k bazénu se vyplatí

bazénový solární kolektor

bazénový solární kolektor

Pokud by vás zajímala pořizovací cena, tak ta se pohybuje v řádech stovek až tisíc korun. Solární ohřev vody však bude fungovat pouze s napojeným čerpadlem, tedy s filtrací, která bude zajišťovat průtok vody přes jeho vnitřní části. Díky solárnímu ohřevu vody si můžete zpříjemnit letní koupání a dokonce si i prodloužit koupací sezonu. Funguje to velmi dobře, pokud tedy svítí slunce!