Údržba bazénu – díl 2: Čistá voda
Máte-li doma bazén, čeká vás léto plné pohody a možnosti osvěžení. Pokud se však v bazénu chcete cítit příjemně a zároveň požadujete, aby dobře působil i na okolí, je pochopitelně potřeba věnovat mu dostatečnou péči. Ta musí být v každém případě pravidelná a pečlivá. V podstatě se neobejdete bez některých pomůcek, které vám práci výrazně usnadní. Asi největší práce je s udržením čisté vody.
Mnoho lidí sní o křišťálově čistém bazénu, v žádném případě to však není samozřejmost. Na druhou stranu, pokud budete dodržovat veškeré postupy a doporučení, nebude to zase takový problém. Základem čisté vody je její pH hodnota. Ta by měla být ideálně v rozmezí 7,2 až 7,6. Nižší pH má za následek větší korozi kovových části a prostředí je celkově více agresivní. Při vyšších hodnotách pH potom zase dochází k většímu zákalu vody. Správná hodnota pH je také potřebná pro bezproblémové působení bazénové chemie.
Hodnota pH je základem
Podíváme-li se na bazénové preparáty, zjistíme, že začít by se tedy mělo právě u úpravy pH hodnot, pokud je to tedy potřeba. Zjistíme to snadno, není nic jednoduššího, než zakoupení pH testeru. Ten pořídíte za pakatel. Princip měření obvykle funguje takovým způsobem, že máte speciální nádobku nebo odměrku se stupnicí nebo barevným označením. Následně naberete trochu vody a přidáte dodávanou tabletku, kterou rozpustíte v nádobce. Testovaná voda se zbarví a podle odstínu potom určíte skutečnou aktuální hodnotu pH vody v bazénu. Podle toho si pořídíte buď přípravek na zvýšení nebo naopak na snížení pH. Těch je velké množství, dávkování je individuální, závisí mimo jiné i na množství objemu vody v bazénu.
Dalším krokem je potom určitě samotné nachlorování. Chlor je k mání buď v tekuté podobě nebo i v prášku nebo v tabletách. Obecně platí, že tekutá forma je ideální k okamžitému, tzv. šokovému ošetření vody, tedy v momentě, kdy je s vodou urychleně potřeba něco udělat. To se stává hlavně v horkých dnech, kdy dochází k rychlému množení řas a jiných mikroorganismů. Právě za parného počasí je třeba chlorovat daleko častěji. Na udržení čisté vody je zase dobré používat chlor v tabletách, ty je potřeba umístit do plovoucího zásobníku. Chlorování vody by se mělo provádět pravidelně, a právě postupné uvolňování zajišťují tablety.
Velký výběr bazénové chemie
Kromě přípravku na úpravu pH vody a hodnoty rozpuštěného chloru však narazíte i na další preparáty. Může se jednat například o vločkovač, který usazuje nečistoty buď na dnu, nebo naopak na povrchu hladiny. Ty potom snadno posbíráte vysavačem nebo síťkou. K čištění vody pochopitelně patří i čistička. Asi nejefektivnější a nejčastěji využívaná filtrace je písková. Na začátku sezony se jistě vyplatí vyměnit její náplň. Menší bazény jsou vybaveny kartušovou filtrací, ta však není zdaleka tak účinná. Pravidelná kontrola stavu bazénu a případně další údržba by měla být pro každého majitele samozřejmostí. V příštím dílu se zmíníme o podtlakových vysavačích, které jsou taktéž velmi užitečnými pomocníky, je jich k dispozici široká řada!