Při výběru osvětlení do místnosti je třeba brát v potaz nejprve typ světelného zdroje. V první řadě budete vybírat, zda budete svítit zářivkou, úspornou žárovkou či LED světelným zdrojem. Každý z těchto světelných zdrojů má své výhody. Jako plnohodnotná náhrada klasických žárovek se však zdají být nejvhodnější LED žárovky, které se pochlubí velmi dlouhou životností a značnou energetickou úsporou. Je třeba se zamyslet nad tvarem svítidla, do některých se hodí zářivky, do jiných zase žárovky.

pr_aulix161202

Podstatným parametrem vedle světelného toku je ale také barva světla, kterou světelný zdroj produkuje. Některé odstíny světla podporují pocit pohodlí a útulné místnosti, další pomáhají zvýšit aktivitu. Jaká barva se tedy bude nejlépe hodit do vašeho interiéru, to je třeba si předem rozmyslet. Podle teploty chromatičnosti se mění barva světla, některé je hodně do modra, jiné je bílé a další je zbarveno naopak do žluta. Údaj o teplotě chromatičnosti najdete v parametrech světelných zdrojů, udává se v Kelvinech, čím vyšší je jeho hodnota, tím víc je světlo modré, naopak nižší hodnoty značí zbarvení do žlutých tónů.

Jak vybírat typ světelného zdroje

Teplý odstín – teplá bílá (2 800-3 300 K) je nejpodobnější světlu produkovanému klasickou žárovkou, působí příjemně a útulně. Světelné zdroje produkující teplé bílé světlo je nejlepší použít v obývacím pokoji, ložnici, dětském pokoji a všude tam, kde se máme cítit příjemně a uvolněně. Chladnější bílý tón – bílá (5 000-6 000 K) je pocitově neutrální a doporučuje se použít do kuchyně, koupelny, pracovny, na místech s nedostatkem denního světla v kancelářích, v nákupních střediscích nebo v období, kdy je nedostatek přirozeného denního světla.

Jakmile máte vybrán vhodný světelný zdroj, přichází řada na samotné svítidlo. Těch máte na výběr velké množství, přizpůsobte výběr celkovému vzezření pokoje, aby sem svítidlo stylově zapadalo.