2113490-suche-kwiaty-w-koszu

Sušené květiny poslouží v každém ročním období

Sušené květiny mohou velice dobře posloužit jako dekorace do bytu nebo doplněk do věnců či kytic. Říkáte si, že je to zbytečný lapač prachu? Na druhou stranu květiny nemusíte podlévat a přesto neuvadnou. Sušené květiny mohou být krásným doplňkem, který nejen v zimě prohřeje váš byt. Zkuste si je nasušit a naaranžovat sami a uvidíte, že jejich kouzlu podlehnete.

Květiny co neuvadnou

 Abyste mohli květiny začít sušit, musíte je samozřejmě nejdříve nasbírat.  Nejlepší dobou pro sbírání květin vhodných k sušení je před jejich plným rozkvětem a pokud možno za slunečného počasí. Různé druhy květin vyžadují různé metody sušení. Základem je uchovávat květiny na tmavém a suchém místě. Typickou rostlinou, která se hojně využívá k sušení, je slaměnka. Tu usušíte tak, že ji zavěsíte svisle dolů v tmavé místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 25 º C. Takovému způsobu se říká sušení na vzduchu a patří k těm nejjednodušším. Sušení na vzduchu je vhodné například pro levanduli, šalvěj, limonku nebo chrpu. Mikrovlnná trouba se dnes používá k ohřívání pokrmů, sterilizaci a třeba i zavařování. Tak proč by nemohla posloužit i k sušení květin? Nejdříve si  vyzkoušejte vysušit pár kvítků na nejnižší teplotu. Pak už by neměl být problém vysušit třeba růže, kontryhel, měsíček, oves nebo asparágus. Sušení bude trvat podstatně kratší dobu a květiny si zachovají lépe původní tvar i barvy.

83592_wianki_suszonych_kwiatow

Klasika v podobě věnečků ze slaměnek nikdy neomrzí

 K dalším způsobům jak dobře vysušit květiny, patří použití vysoušecích prostředků. Nejznámější z nich je asi silikagel, který pohlcuje vlhkost obsaženou v květinách. Na dno nádoby se nasype silnější vrstva silikagelu a rozprostřou se na něj květiny jako gerbery, tulipány, růže, lilie, konvalinka spousta dalších. Květiny se ještě posypou silikagelem na povrchu a nechá se působit. Způsobů, jak květiny vysušit, existuje více. Je pouze na vás, jakou cestu zvolíte k dosažení stále čerstvého vzhledu vašich květin.