images

Vytvořit můžete řadu krásných náramků

Nevíte, co s dlouhými večery nebo si jen prostě chcete rozšířit dovednosti v ručních pracích? Vyzkoušejte drhání. Technika je to velmi jednoduchá a hlavně pro ženy i užitečná. Drhání, neboli macramé, je velmi stará textilní technika. Drhání bylo velice oblíbené v období 70. a 80. let minulého století. Určitě si dobře pamatujete bytové dekorace, jako okrasné držáky na květináče nebo ozdobné sovy. Technika spočívající v použití uzlů se opět vrací do módy. Zařiďte si stylové bydlení i vy!

 Uzel umí přece každý

Drhání je výhodné v tom, že nepotřebujete žádné speciální pomůcky. Stačí si jenom rozmyslet místo, kde začnete připevňovací uzel a zbytek už záleží pouze na vaší představivosti a zručnosti. Dnes máte na výběr z mnoha materiálů a barevného provedení, které je vhodné právě pro tuto techniku. Vytvořit se tak můžete rozmanité dekorace do bytu, náramky, opasky a zručnější dámy jistě zvládnou i kabelky. Celé kouzlo spočívá v uzlících a jejich kombinacích. Základem je již zmiňovaný připevňovací uzel a pokračovat můžete obyčejnými očky, řetízkovými nebo žebrovými uzly, plochými, frivolitkovými, gobelínovými, spirálovými, mašličkovými, perličkovými nebo tureckými uzly. Uzly se často kombinují s doplňky jako jsou perličky, korálky, ozdobné válečky a dalšími veselými prvky.

200px-Macrame_Owls

Sovy k drhání jednoduše patří!

Než začnete, musíte si uvědomit, že je potřeba mít nitě delší než je požadovaný výrobek. Nitě se navazováním uzlíků výrazně zkracují. Pokud se pokusíte třeba o závěs nebo výrobek, kde je zapotřebí více pramenů, postarejte se, aby byly stále rovnoměrně napnuty. Postupů a návodů je dostupných na internetu velké množství a vám tak nic nebrání pokusit se vyrobit nevšední dekorace nebo krásné náramky. Co třeba udělat hezké dárečky pro blízké pod stromeček?