6a00e5513924e688330134874d40dd970c

Slimáci rozhodně nepatří mezi ozdobu zahrady

Letos byla mírná zima, to se zase přemnoží slimáci“. Jistě už jste tuto novodobou pranostiku také zaslechli. A je pravdivá – při mírné zimě nevymrznou snůšky vajíček a na jaře se slimáci mohou vesele pustit do vaší úrody. Největší paseku na zahradách dělá tradičně plzák španělský (Arion lusitanicus). Někdy se na zahrádce dají nalézt kapitální kousky. Zejména pokud má váš soused zanedbanou zahradu, kde mají svoje útočiště a k vám vyrážejí na trestné výpravy.

Zbavte se jich na dobro!

even-more-slugs

Nedovolte slimákům uniknout!

Tradiční ničení slimáků probíhá solením. Tato metoda není pro slabší nátury, kterým je slimáků vlastně líto, a zároveň nejsou vzniklé škvarky příliš estetické na pohled. Dále se slimáci sbírají do nádob se slanou vodou, která je zahubí. Je třeba dát pozor, aby roztok nebyl příliš slabý, jinak slimáci do rána z nádoby vylezou. Latexové rukavice jsou ke sbírání nutností, jinak si budete sliz z rukou umývat ještě hodně dlouho. Pokud vám není líto piva, nechte ho zvětrat, nalijte ho do kbelíku a ten zapusťte do hlíny. Slimáci se po něm utlučou.

K biologické ochraně před slimáky můžete využít hlístici (Phasmarhabditis hermaphrodita), která patří mezi přirozené parazity slimáka. Nevýhodou jsou vyšší náklady na hubení. Další možností je nasadit si do zahrady indického běžce. Tato kachna slimáky přímo miluje. Jako poslední variantu volte chemii. Na trhu existuje mnoho zaručených výrobků. Je třeba však mít na paměti, že mnoho z těchto přípravků je toxických nejen pro slimáky, ale také pro domácí zvířata, včely nebo žížaly.