File picture of slugs in a British garden.

Slimák – věčný nepřítel zahrádkářů

Každý, kdo má zahradu se záhonky plnými zeleniny jistě zná ten pocit zoufalství, když ráno zjistí, že jeho úsilí ničí zákeřný tvor jménem slimák. Slimáci dokáží během jediné noci zlikvidovat velkou spoustu vašich pracně vypěstovaných rostlin. Pokud najdete pouze z části ožrané rostlinky, dá se mluvit skoro o zázraku. Většina malých rostlin však zmizí úplně a vám nezbyde než vypěstovat nové nebo zajet do nejbližšího zahradnictví pro sadbu a modlit se, že snad nové rostlinky slizkým nájezdníkům odolají.

Jak zabránit katastrofě

Nejnáchylnější na sežrání jsou rostliny s křehkými listy, které obsahují velké množství vody. Sadbu a mladé rostlinky těchto plodin (zejména dýně, cukety, okurky) mají slimáci snad nejradši a dokáží je úplně zdecimovat. Malá sazenička nemá šanci přežít nájezd těchto žroutů, proto je vhodné malé rostlinky chránit. Existuje hned několik způsobů ochrany. Buď můžete večer vyrazit s baterkou a kýblem slané vody a tyto nezvané hosty sbírat a dopřát jim koupel ve slané vodě, nebo můžete zakoupit některý z mnoha chemických přípravků k hubení slimáků. Seženete je v hobbymarketech nebo v zahradnictví. Pokud nejste zastánci těchto drastických metod hubení, máte taktéž možnost zabránit slimákům v opakovaných nájezdech na vaše záhonky. Jistě máte doma PET lahve od různých limonád, které se chystáte odnést do žlutého kontejneru. Lahve nevyhazujte, budou se hodit a zafungují perfektně. Z těchto lahví vytvořte, pomocí nůžek, rouru dlouhou asi 20 cm. Jeden okraj tohoto tunelu nastřihejte tak, aby byl pěkně roztřepený a ohněte směrem ven. Takto roztřepenou rouru nasaďte na rostlinu, roztřepeným okrajem nahoru a spodek přimáčkněte do země. Vhodné je také rouru připíchnout do země drátkem, aby ji neodnesl vítr.

plastic-bottles1

PET lahve můžete využít jako účinnou zbraň proti slimákům

Tuto překážku žádný slimák nezdolá a navíc tím rostlina bude chráněna před případnými mrazíky. Chcete-li uchovat kvalitní půdu, vybírejte výrobky organického původu, které nebudou škodit vaší zemině a slimáky odpudí „zdravější“ cestou.