šišák bajkalskýŠišák bajkalský je léčivá rostlina, která pochází z Dálného východu, Bajkalu a severní Číny. Vyskytuje se na otevřených, suchých a kamenitých místech. Řídce se vyskytuje i na písečných místech a podél řek. Je to velmi oblíbená rostlina v čínské a tibetské medicíně. Řadí se k rostlinám hluchavkovitým – Lamiaceae. Celkově k rodu šišák – Scutellaria řadíme zhruba 200 rostlinných druhů. U nás zdomácněly dva druhy a to šišák vroubkovaný – Scutellaria galericulata L. a také šišák hrálolistý – Scutellaria hastifolia L. V Čechách a na Moravě je možné setkat se ještě se třetím zástupcem rodu šišák. Se šišákem vysokým Scutellaria altissima L. který byl původně rozšířen z jižního Slovenska. Šišák bajkalský je nízká trvalka, která roste do výšky kolem 15 až 50 cm. Jeho lodyhy se bohatě větví a bývají vystoupavé až poléhavé. Listy jsou jednoduché, celokrajné, křižmostojné a kopinaté jasně zelené barvy. Koruna je dvoupyská, kalich mívá nahoře dutý štítkový přívěsek, který je patrný za plodu. Jeho kořen je kuželovitý, zkroucený a dosahuje délky 5 až 25 cm a jeho průměr se pohybuje kolem 0,5 až 3 cm. Kořen šišáku je velmi tvrdý, avšak dobře se mele. Šišák kvete ke konci léta a na podzim, má modré až purpurové květy, které jsou uspořádány do koncových jednostranných hroznů. Za svůj název vděčí svým šišatým plodům. V našich podmínkách se pěstuje šišák jako okrasná trvalka, která výborně přezimuje. V současné době se hojně pěstuje v Číně, Mongolsku, Rusku a Japonsku. Jeho vůně je nepatrná a chuť je hořká.

Šišák bajkalský a jeho využití

Šišák bajkalský patří mezi prastaré léčivé rostliny. Je datován do období dynastie  Han 25-220 n.l. Používá se jako prostředek snižující tlak při hypertenzi. Rovněž působí jako sedativum při poruchách nervové soustavy a nespavosti. Šišák bajkalský pomáhá při bolestech hlavy, bolestech na hrudníku v oblasti srdce. V čínské medicíně se šišáku bajkalského cení především pro jeho schopnosti zastavit krvácení z nosu aj. krvácení, protože usměrňuje vysoký tlak. Je to výborný pomocník při zánětech v krku, záškrtu, spály, hepatitidě a onemocnění ledvin. Jeho účinky ocení i ženy v období menstruace, kdy zmírňuje bolesti i krvácení.kořen šišáku Používá se rovněž při horečnatém onemocnění, kašli a proti zvracení. V japonském léčitelství je to základní bylina na alergie.

Látky obsažené v šišáku bajkalském

Kořen obsahuje flavonidy, kterých bylo v šišáku identifikováno více než čtyřicet. Listy a lodyhy mají v sobě obsažený skutellarin. Další obsažené látky šišáku bajkalského jsou steroly, kyselina benzoová, éterické oleje, třísloviny, minerální látky, alkaloidy a jiné.

Obrázek: joycreek.com, cnseed.org