Zima se blíží mílovými kroky a ačkoli dnes ještě svítí sluníčko, zanedlouho se budeme halit do teploučkého oblečení a chránit se před štiplavým mrazem. Právě teď je ten nejvyšší čas pustit se do zazimování zahradního nábytku, jehož důkladnou ochranu před mrazem byste rozhodně neměli podcenit. Mráz a studené teploty by mohly nábytek poškodit či znehodnotit, z čehož byste začátkem jara určitě neměli radost. Proto vám v dnešním článku poradíme, jak se tohoto úkolu zhostit s pečlivostí.

ID-10049278

První krok: kontrola stavu

Ještě než nábytek uložíte na vhodné místo, pečlivě zkontrolujte jeho stav. Pozornost věnujte šroubům, u kterých se ujistěte, že jsou dostatečně utažené. Zvláště máte-li dřevěný nábytek, dotažení šroubů nepodceňujte. Pamatujte, že dřevo je materiál, který neustále pracuje. Následně nábytek omyjte a vysušte. Dejte si záležet, neboť uložíte-li nábytek mokrý nebo vlhký, mohly by se na něm přes zimu vytvořit plísně a houby, ze kterých byste asi na jaře radost neměli.

Druhý krok: ochrana před mrazem

Zahradní nábytek je třeba ošetřit tak, aby mu mráz neublížil. Důležité je v tomto případě zvolit správný přípravek. U dřevěného nábytku si dejte obzvlášť záležet a prostředek vybírejte podle toho, z jakého dřeva je vyrobený. Suchý nábytek potřete ochranným olejem.

Třetí krok: vhodné místo k uskladnění

Jakmile nábytek umyjete, zkontrolujete jeho stav a důkladně jej ošetříte, je na čase vybrat pro jeho přezimování vhodné místo. I v tomto případě záleží na tom, z jakého materiálu je váš nábytek vyroben. Akát, severská borovice a tropické dřeviny je třeba skladovat v krytých a vytápěných prostorách, exotický teak musíte uložit na suché a nevytápěné místo.

Fotografie publikována se svolením Photostock FreeDigitalPhotos.net