Máte na svém pozemku zahradní jezírko, v jehož výstavbě i následné údržbě jste si našli příjemnou zálibu? Pak je ten nejvyšší čas pustit se do jeho zazimování, se kterým vám prostřednictvím dnešního článku pomůžeme. Poradíme vám, jakou péči si zaslouží rostliny, rybičky či jiné součásti vašeho jezírka před krutou zimou a zároveň si řekneme, jak se o ně postarat, aby nejchladnější období v roce přečkaly bez újmy na zdraví. Nenechte si ujít následující řádky, které pro vás budou užitečnou radou i vítaným doporučením.

Zazimování zahradního jezírka

Vše, co by nepřežilo zimu, je třeba přemístit

Zazimování zahradního jezírka je čistě individuální věc, neboť každý z vás má v jezírku jiné rostliny a živočichy, kteří na zimu reagují jinak. Hned zkraje ale nutno říci, že vše, co by zimu nepřežilo, je třeba přemístit na vhodnější místo. Týká se to například tropických leknínů, vodních hyacintů, akvarijních rybek a teplomilných želv. O jejich přesunu je třeba uvažovat ještě předtím, nežli se teploty začnou trvale držet pod kritickou hranicí.

Jakou péči věnovat rostlinám

Je-li vaše zahradní jezírko hluboké minimálně 40 cm, můžete v něm přes zimu nechat mrazuvzdorné rostliny. Ideální hloubka je od 40 do 70 cm, v takovém případě se nemusíte bát nechat bahenní i vodní rostliny venku. Dobrou zprávou je, že celé jezírko nemusí mít nutně tuto hloubku – bohatě postačí, když této hloubky dosáhne jezírko uprostřed. Pak lze do této části umístit rostliny na přečkání zimy.

Starost o jezírko během zimy

Necháte-li v jezírku rostliny i nějaké živočichy, nesmíte zapomínat na jeho údržbu i během zimní sezony. V nynějším čase si udělejte chvilku a pečlivě jezírko vyčistěte od veškerých organických zbytků, což jsou rostliny, listí případně i mrtvé rybičky. Vodu vyčistěte a případně doplňte do požadované hloubky. Chcete-li, aby rybičky přečkali zimu ve zdraví, tu a tam jezírko zkontrolujte a zbavte jej případného znečištění. To by mohlo do vody uvolňovat toxické plynné látky, které by mohly rybičky v jezírku otrávit.

Obrázek: pixabay.com