Rostliny v zimě: jakou péči jim dopřát?
Zima není zatěžkávacím obdobím nejen pro nás či naše domácí mazlíčky, ale stejnou váhou se podepisuje i na rostlinách, které jsou v tomto období zcela odkázané na naši péči a starostlivost. Hodně trpí nejen pokojové rostliny, které musí vlivem vytápění našich domovů snášet větší výkyvy teplot, o moc lépe na tom nejsou ani květiny usazené do truhlíků, které jsme před nástupem nejchladnějšího ročního období ukryli do sklepa nebo na nevytápěnou chodbu. Pojďme se společně podívat, jakou péči si rostliny v období, kdy kralující žezlo v ruce dřímá chladná zima, zaslouží a jak byste se o ně měli správně starat.
Péče o pokojové rostliny
Není žádným překvapením, že pokojové rostliny v zimě trpí, některé jsou hodně citlivé a výkyvy teplot jim proto vůbec nedělají dobře. Což o to, topit se ale musí, jinak bychom se v tomto období neměli kde zahřát. Jestliže to i u vás vypadá tak, že přes den topíte na 20°C zatímco v noci teplota rapidně klesne k hodnotám pohybujícím se okolo 10-12°C, pak věřte, že vaše rostliny tyto stavy nevnímají zrovna s nadšením.
Co se přesazování týče, nemusíte si u drtivé většiny pokojovek vůbec dělat starosti a místo toho s přesazováním počkejte klidně až do března nebo do dubna, tím nemůžete nic zkazit, ba co víc, rostliny vám za to ještě poděkují. Obdobně je to i se zaléváním. Vzhledem k tomu, že většina rostlin v tomto období neroste, nevyžadují ani tolik zálivky a stačí je tedy zalévat s rozumem a mírou.
Péče o rostliny v truhlících
Zapomínat byste neměli ani na rostliny, které jste před zimou ukryli do příznivějšího koutečku vaší domácnosti. Zaslouží si pravidelnou kontrolu a zalévání, protože i v období vegetačního klidu nesmí být jejich půda vyschlá. Pozor byste si měli dát i na možné škůdce a rostliny tedy kontrolovat především ze spodní části. V případě, že objevíte napadnou rostlinu, okamžitě ji zbavte veškerých poškozených částí a ošetřete ji patřičným přípravkem.
Obrázek: pixabay.com