Rakytník – léčí i zdobí
Rakytník patří mezi léčivé rostliny, které můžeme pěstovat i v našich podmínkách. Velký pozor si však dejte na to, kde sazenice zakoupíte. Nejlepší pro koupi sazenic je ověřený zdroj. Pokud máte v okolí někoho, kdo již rakytník úspěšně pěstuje, určitě se ho zeptejte, kde sazenice pořídil. Předejdete tím zakoupení nemocných nebo nekvalitních sazenic, u kterých byste na úrodu vlastních plodů čekali marně. Také nezapomeňte na to, že rakytník je dvoudomá rostlina. To znamená, že budete potřebovat sazenice dvě – samčí a samičí.
Pěstování rakytníku
Pokud již máte zakoupené kvalitní sazenice a přemýšlíte kam je umístit, věřte, že nejvíce se rakytníku zavděčíte slunným teplým stanovištěm bez přemokřené půdy. Rakytník nesnáší zastíněné stanoviště. K dobrému růstu a prospívání potřebuje rostlina dostatek živin. V začátcích pěstování uděláte nejlépe, když použijete organické hnojivo, které později nahradíte hnojivem bohatým na fosfor a draslík. Tyto prvky jsou potřebné pro plodící rostliny. Naopak není dobré hnojit dusičitými hnojivy, které sice zajistí bohatý růst, ale bude to na úkor plodů. Rakytník je vhodné pravidelně prořezávat a odstraňovat suché větve.
Rakytník je bohatý na vitamín A a C. Proto se mu přezdívá citroník severu. Pomáhá při nachlazení, podporuje trávení a posiluje kardiovaskulární systém. Z plodů rakytníku se vyrábějí čaje, masti i marmelády.