Úhledné cestičky v zahradě či k domu, vydlážděné terasy, podlahy v altánku, to vše činí prostředí příjemnějším a pěknějším. Někteří kutilové si na venkovní dlažbu troufnou i sami a mají navíc ještě i radost z vlastní tvorby. Než se však člověk pustí do takové pokládky, je dobré připomenout si některá fakta.

Rady a tipy pro venkovní pokládku dlažby

Výběr dlažby

Venkovní dlažbu vybíráme nejen podle barvy a tvaru, ale i jejich vlastností s ohledem na to, kam chceme dlažbu pokládat. Zatímco pro kryté terasy jsou vhodné dlažby s odolností proti povětrnostním a teplotním vlivům, pro dlažby, které kryté nebudou, musíme vzít v potaz i protiskluzové úpravy. Na příjezdové cestě musí být zase položená dlažba, jež vydrží pojezd automobilu. Dnes se dají koupit i dlažby samočisticí, které najdou využití před garáží, domem, ale i cestičce vedoucí ze zahrady k domu.

Nezapomínáme na spád

Než začneme s pokládkou, je dobré promyslet spádování dlažby, nemusí být velké, stačí mírný sklon, aby se nevytvářely louže a přebytečná voda mohla odtékat. V opačném případě by se nejenže nedala cestička používat, ale mohlo by dojít k poškození dlažby. Spád je dobré dělat směrem od domu, jinak by voda vsakovala do základů a dům by mohl začít vlhnout. U stavby izolované dáme pozor, aby linie dlažby byla níž, než vodorovná izolace základů. Je-li terén více šikmý, volíme dlažbu s hrubším rýhovaným povrchem – tedy protiskluzovou dlažbu. Výtečná je například mozaika, kde jsou rýhy tvořeny spárami.

dlažba, pokládka, zahrada

Propustný podklad pro dlažbu

Budeme-li pokládat dlažbu na rovnou betonovou plochu, je nutné usadit ji do přiměřeně propustné vrstvy, ideálně štěrkové drti. Pokud podklad není pevný, nejdříve položíme vrstvu hrubší štěrkové drti a zhutníme. Následně použijeme vrstvu drti jemnější, ale tam, kde budeme pojíždět autem, je vhodnější umístit silnější vrstvu.

Obrázek: pixabay.com