Průmyslová stavba budoucnosti je pokrytá zelení a obklopená jezerem. A stojí kousek od Brna!
Za 27 dní ve Slavkově u Brna vyrostla plně soběstačná budova, která potěší oko, peněženku i životní prostředí. Využívá výhradně energii z přírodních zdrojů a nepotřebuje k tomu žádná speciální zařízení.
Společnost LIKO-S se rozhodla, že je na čase, aby příroda přestala trpět stavbami průmyslových objektů. Ty totiž velmi často špatně akumulují teplo a působí jako zrcadlo pro sluneční paprsky.
V rámci projektu Živé stavby 2020 proto firma přišla s konceptem přírodní tepelné stabilizace a navrhla plně soběstačnou dřevostavbu LIKO-NOE. Stavba byla zahájena 13. dubna 2015 v areálu firmy a trvala 27 dní. Teď je řada na přírodě.
Vodu vyčistí kořeny, teplotu vyrovná slunce a chlad z podzemí
O vytápění či případné ochlazování se postará sluneční světlo a chlad z podzemí. Pro větší efektivitu má budova tři samostatné okruhy (pod jezerem, pod budovou a v zemi okolo pozemku) a díky čidlům je možné vždy využívat ten nejvýhodnější.
Budovu obklopuje retenční jezero, které slouží jako zdroj vody pro celou firmu. O čištění vody se v LIKO-NOE stará kořenová čistička a o dočištění mokřadní fasáda. Vše tedy probíhá zcela přírodním způsobem.
Zelené stěny mají ještě jednu velmi zajímavou funkci. Nově stavěné budovy musí splňovat kvóty o zelených plochách a LIKO-NOE je splňuje právě díky svým stěnám.
Navíc si přiznejme, že pohled na kombinaci zeleně, dřeva a hladiny jezera působí jako balzám na duši.
Zelené stěny potřebují péči
Ačkoli budova pro svůj provoz nepotřebuje žádné speciální zařízení, zeleň na stěnách by se neobešla bez zavlažovacího zařízení. Firma Toro, která patří mezi přední poskytovatele inovativní techniky v oblasti zavlažování, proto dodala kapénkové hadice vybavené elektromagnetickými ventily.
Díky těmto ventilům lze pomocí řídící jednotky ovládat zavlažovaní centrálně a pro každou sekci zvlášť. Je tak zajištěna optimální intenzita zavlažování během léta i v případě vydatných dešťů.