Úklid a čištění nejrůznějších povrchů je činností, které se nevyhne nikdo z nás – tedy alespoň v případech, kdy toužíte bydlet v útulné domácnosti. Samozřejmostí je dnes využívání nejrůznějších chemických preparátů – ty se špínou a bakteriemi obvykle efektivně zatočí. Avšak nejen v chemii je síla. Co třeba přírodní látky? Ano, mnohé z nich mají při pravidelném čištění a úklidu rovněž zelenou.

lemons-1132558_960_720Přírodní látky, které dokážou zastoupit ty chemické, mají jednu velkou výhodu. Nesetkáte se u nich totiž se žádnými vedlejšími účinky. Jinými slovy řečeno, jsou bezpečné například i pro alergiky nebo malé děti. A o co se konkrétně jedná?

Ocet nejen na leštění povrchů

Prvním zástupcem je obyčejný ocet. Doma ho má naprosto každý z vás a možná jste ani nevěděli, že ho můžete s jistotou využít třeba na leštění kovových povrchů – bude se tak hodit nejen v koupelně nebo v kuchyni. Dalším plusem octu je skutečnost, že ač je sám poměrně dost cítit, má schopnost pohlcovat ostatní pachy.

Sůl s citronem místo čistícího písku

Také sůl a citron, respektive jejich směs, je ideálním pomocníkem při úklidu. Hodí se k čištění ušpiněných povrchů – například při umývání nádobí. Své opodstatnění nachází všude tam, kde byste v první řadě sáhli po čistícím písku, třeba ho nebudete potřebovat. Kyselina citronová navíc velice efektivně hubí téměř veškeré bakterie – šťávu z citronu tak lze využít jako jakousi desinfekci.

Jedlá soda odstraňuje skvrny

Ani jedlá soda nevybočuje ze schopnosti pomoci při úklidu. Jedná se o skvělou věc pro čištění skvrn. Dalším jejím plusem je podobně jako u octu pohlcování pachů.

Zkuste při úklidu občas nevsázet pouze a jen na chemii. Je to kolikrát zbytečné – často pomůže i ocet, sůl, citron či jedlá soda – záležitosti, které máte doma i vy!

Foto: pixabay.com