Vegetables in the basket

Zdravá, chutná a hlavně vaše vlastní!

Říká se, že kradené ovoce a zelenina chutná nejlépe. Neplatí to však u ovoce nebo zeleniny, které si vypěstujete od semínka. V mnoha zahradnictvích se dají koupit rostliny již předpěstované, které můžete rovnou vysadit na záhonek nebo do skleníku. Pro ty z vás, kteří mají čas a chuť, je v prodeji množství osiva nejrůznějších druhů zeleniny od okurek a rajčat až po kedlubny nebo dokonce melouny.

Od semínka k chutným plodům

Osivo lze koupit v kterémkoli zahradnictví a dokonce i super a hypermarkety již nabízejí osivo běžné zeleniny. Nákup osiva je vhodný v dostatečném časovém předstihu, protože každý druh zeleniny se vysévá v jiném měsíci. Například papriky, které mají dobu klíčivosti až jeden měsíc, je vhodné koupit již na začátku roku, zatímco třeba rajčata stačí pořídit až v březnu. Obecně se používají dva způsoby předpěstování. Můžete dát semínka do misky na vlhkou vatu, umístit do tepla a čekat, až semínka naklíčí. Po naklíčení jednotlivá naklíčená semínka přendáme do kelímku (třeba od jogurtu) se zeminou, pravidelně zaléváme a čekáme, až se objeví listy.

051514-ho-garden3

Sazenice můžete mít šikovně rozděleny

Druhým způsobem je výsev přímo do kelímků se zeminou. Každý druh zeleniny má semínka jinak velká, takže například okurky a dýně vyséváme po jednom až dvou semínkách, kdežto rajčata nebo papriky můžeme vysévat do jedné misky a po vzejití přepikýrujeme opět po jedné až dvou rostlinách do kelímku. Na venkovní stanoviště vysazujeme pouze silné rostliny, které jsou zárukou úspěchu. Vysazování ven provádíme většinou v květnu po „zmrzlých“.