Pokojové rostliny zkrášlují a zútulňují naše bydlení. Mnoho lidí si v jejich pěstování našlo zálibu a s nadšením tak rozšiřují své sbírky o nové a nové druhy rostlin. Správná a důsledná péče pro vás bude odměnou nádherných a zdravých květin, které vám budou dělat jen samou radost. Ovšem pozor, každá mince má dvě strany a i pokojové rostliny mohou být napadeny různorodými škůdci a chorobami, které je potřeba včas rozpoznat a zakročit proti jejich působení. Pokud byste byť jednu jedinou nakaženou rostlinu ignorovali, mohlo by dojít k postupnému nakažení všech rostlin v interiéru – a to by byla obrovská škoda, nemyslíte?

flower-1049820_1920

Červci

Savý hmyz vylučující medovici může mít za následek shazování listů rostlin. Nejčastěji se vyskytují na kořenech, kde vytváří malé bílé chomáčky – podle toho červce snadno poznáte. Zakročit proti nim můžete za pomoci insekticidů a to tak, že půdu 3x za sebou necháte nasáknout tímto přípravkem a to v rozmezí dvoutýdeních intervalů.

Sviluška chmelová

Načervenalí škůdci drobného vzrůstu si doslova libují v teplém prostředí a smůla je, že pouhým okem jsou jen těžko spatřitelné. Rozeznat je můžete podle jejich typické pavučinky. Pokud svilušky rostlinu napadnou, začnou se na listech postižené rostliny vytvářet skvrny a v pozdějším stádiu rostlina může listy shazovat. Proti sviluškám můžete bojovat pravidelným rošením, neboť tito škůdci nesnáší vlhkost.

Puklice

Savý hmyz hnědé nebo nažloutlé barvy se nejčastěji vyskytují na rubu listů a to zejména v jejich trhlinkách. Rozpoznáte je podle lepkavého povrchu na listech pokojové rostliny, případně se tyto lepivé skvrny mohou vyskytnout i na nábytku poblíž rostlin. V tomto případě si s postřikem nevystačíte, je nutné zasáhnout použitím systémového insekticidu.

Obrázek: pixabay.com