Za pár týdnů tu máme podzim a s ním zákonitě přijde chladné a nevlídné počasí. Posezení na zahradě už bude jen pro otrlé. Ti z vás, kteří mají vlastní zahrádku, ji však nemohou ani v podzimních měsících nechat napospas, je třeba udělat několik důležitých opatření, aby se na jaře opět zazelenala tráva a stromy hrály všemi barvami.

Co dělat na podzim se stromy?

Připravte stromy na správný zimní spánek /

Připravte stromy na správný zimní spánek /

Ačkoliv se stromy prořezávají a omlazují především v jarních měsících, není na škodu ani v září či v říjnu provést osekání větví. Zaměřte se především na staré větve, které již usychají a stejně by časem odpadly. Pomocí motorové pily vám půjde práce od ruky.

Pokud máte na zahradě starý strom, který už nemá potřebnou sílu a je z něj souška, raději jej na podzim celý odstraňte. Dřevo z něj se vám bude hodit třeba jako palivo do kotle. Kromě motorové pily vám jeho zpracování pomůže ulehčit také štípačka na dřevo, díky níž z kmene a větví rychle a snadno uděláte polínka o takových velikostech, jež se dají použít pro zátop v kotli či krbu.
Na menší větve pak použijte drtič větví. Vzniklou drť pak můžete na zahradě opět použít, například jako přírodní hnojivo.

Péče o trávník

Nezapomeňte pohrabat listí /

Nezapomeňte pohrabat listí /

Na podzim se věnujte také trávníku. Je potřeba ho přihnojit, ovšem podstatné je zejména shrabání listí a odstranění plevele. Pokud totiž tak neučiníte, nemůžete očekávat, že se na jaře tráva opět zazelená tak, jak tomu bylo letos. Naopak, v trávě se vytvoří plíseň a množství plevele se minimálně zdvojnásobí.

Na konci sezony zazimujte venkovní bazén

Ještě na jednu věc nezapomeňte, a sice na zakrytí a zazimování bazénu. Venkovní bazény jsou dnes nedílnou součástí mnoha zahrad u rodinných domů. Pokud nemají kvalitní zastřešení, je nutné je po skončení sezony vypustit, důkladně očistit pomocí bazénového či klasického vysavače a čisticích prostředků. Následně pak také odstraňte veškeré příslušenství a filtr a horní část bazénu důkladně zakryjte. Máte-li nadzemní nafukovací bazén, pak je samozřejmě složte a uschovejte v kůlně, garáži nebo přímo v domě.