Podzimní čištění okapů
Podzimní čištění okapů představuje jednu z mnoha činností, na které byste před nástupem chladné zimy rozhodně neměli zapomenout. Okapy plné listí, mechu či jiného nepořádku mohou udělat nepěknou paseku. Zvláště teď na podzim je déšť velice častým jevem a mohlo by se stát, že voda stékající ze střechy nebude mít kudy odtékat – a jak je známo, voda je živel, který si svou cestičku vždycky najde. To může způsobit, že začne postupně zatékat do podkroví a mimo jiné muže poškodit omítku či fasádu vašeho domu.
Uvědomujeme si, že čištění okapů nepředstavuje činnost, která by byla kdovíjak oblíbená, ovšem i přesto je to nutnost. Ve vlastním zájmu si pro to najděte čas na odstranění všech nežádoucích nečistot z vašich okapů.
Kdy je dobré provádět čištění okapů?
Ideálně po celý rok. Každý majitel rodinného domečku by se měl alespoň každé 3 měsíce podívat, v jakém stavu se okapy nachází. Je logické, že čím častěji a důsledně budete kontrolu provádět, tím méně práce vás při další kontrole čeká. Samozřejmostí je čištění okapů po silnějších větrech, kdy je možné, že do nich na padalo listí či větvičky ze stromů. V tomto období se čištění okapů doporučuje především z toho důvodu, že se blíží zima a s ní spojené sněžení. Jakmile střechu zasype sníh, jen těžko se k okapům dostanete. Sníh následně začne roztávat a je tedy potřeba, aby voda měla kudy odtékat.
Jak se okapy čistí?
Pokud se chystáte na čištění okapů, můžete vybírat mezi dvěma způsoby: klasickým ručním čištěním a čištěním pomocí robotického vysavače. V prvním případě nezbývá nic jiného, nežli s pomocí žebříku vylézt k okapům a ručně odstranit všechny nečistoty. Pamatujte na to, je žebřík je vždy potřeba dobře zajistit. Ideální proto bude, pokud si k čištění okapů přizvete ještě druhou osobu, která bude stabilitu žebříku zajišťovat zespoda. Pokud máte strach z výšek, pak se spolehněte na druhou metrů čištění okapů. Na pomoc si zavolejte robotického čističe. Ten veškerou práci odvede za vás.