Podzim je nádherné období plné barev, které již není teplotně nejpříjemnější a zároveň vyžaduje celou řadu nutností a povinností – zvláště pak na zahradách. Možná jste se do přípravy zahrady na zimu pustili i vy – vypustili jste bazén, naposledy posekali trávník, uklidili zahradní posezení a nyní se chystáte zaměřit svou pozornost na rostliny. Ještě než se do toho dáte, přečtěte si náš dnešní článek. Prozradíme vám, že se mnohdy ve snaze dokonale zahradu zazimovat dopustíte na vašich rostlinách fatálních chyb, pro které již není cesty zpět. Které to jsou? O tom si přečtěte v následujících řádcích!

Chyby na zahradě

Všechno musí pryč!

Většina lidí vezme do ruky zahradní nůžky a s nadšením a maximálním úsilí ostříhají veškeré odkvetlé rostliny. Na tom by nebylo nic špatného, pokud by ale v zápalu boje rostlinám neustříhali i listy, což je rozhodně špatně. Pamatujte, že listy se v žádném případě neodstraňují, neboť vše, co opadá pod rostlinu, ji zároveň ochrání po celou zimu.

Opomíjení stromů

Určitě si jako děti pamatujete, když jste s dědečkem nebo babičkou chodili po zahradě a pečlivě bílili kmeny stromů. Věřte nebo ne, ale už naši předci moc dobře věděli, proč si onu práci s bílením kmenů dávají. Jestliže tuto práci na podzim opomenete, pak sami sebe odsoudíte k jarnímu trápení se škůdci. Do kmenů natřených vápnem se jich totiž nedostane tolik, navíc reflexní bílá barva ochrání stromy před přehříváním.

O půdu se starat netřeba

Další velmi častou chybou je domněnka, že se nemusíte starat o půdu, která zůstane po vytažených rostlinách. Jestliže některé rostliny na zimu ukrýváte domů, nezapomínejte se postarat i o půdu, která po nich zbude. Ta je po náročné sezoně vyčerpaná a zaslouží si důkladnou péči v podobě oživení – kompostem, rašelinou nebo hnojem. Tím docílíte toho, že půda na jaře opět začne dýchat a bude připravena na sadbu květin.