V dnešní moderní době se můžeme setkat s nejrůznějším řešení vytápění interiérových prostorů. Každý majitel domácnosti upřednostňuje něco jiného. Přesto, že co člověk, to názor, jedno je jisté. Zajištění tepla především v podzimních a zimních měsících je základem spokojenosti. Bez tepelné pohody to zkrátka nepůjde.

Při vybavování nového bytu, případně rekonstrukci toho stávajícího, si je dobré položit i otázku, jaká otopná tělesa budou tím nejefektivnějším řešením. Množství z vás bude zřejmě prahnout po moderním způsobu vytápění, jež představuje podlahové vytápění.

Teplovodní nebo elektrické podlahové vytápění

Rozhodnete-li se pro podlahové vytápění, máte dvě základní možnosti. Jedná se sice o teplovodní podlahové vytápění a elektrické podlahové vytápění. Asi je vám už jasné, že hlavní rozdílností je primární zdroj sálavého tepla.

condo-926666_960_720U teplovodního podlahového vytápění se jedná v jednoduchosti řečeno o systém plastových trubek, které jsou instalovány pod podlahovou krytinou, a které jsou napojeny na ostatní otopné prvky, tedy zřejmě na radiátory a samozřejmě na kotel, a je jedno zda jde o plynový kotel nebo kotel na pevná paliva.

Elektrické podlahové vytápění potom funguje na vyhřívání systému za pomoci působení elektrické energie.

Ne všude bude jedno, zda využijete elektrické nebo teplovodní podlahové vytápění. Obecně platí, že teplovodní podlahové vytápění je investičně náročnější, má však tu výhodu, že se dá v budoucnosti různě obměňovat, například napojit na jiný systém a podobně.

Elektrické podlahové vytápění je levnější, je ale nutné počítat s náročnější instalací, kterou je však důležité svěřit v obou případech odborné firmě.

Sálavé teplo, které je rovnoměrně rozložené

Hlavní výhodou podlahového vytápění je sálavé teplo, které je navíc rovnoměrně rozložené. Při této volbě se vám tedy nestane, že by dvě protilehlé strany místnosti měly různou teplotu vzduchu, jako tomu může být při bodovém zdroji tepla.

Navíc, díky pocitu „tepla od nohou“ můžete vytápět místnost na nižší teplotu. Uvádí se, že rozdíl je až dva stupně.

Na závěr ještě vyvraťme, že podlahové vytápění škodí zdraví – tento názor měl své opodstatnění v době, kdy ještě většina domácností nebyla zateplena a vyznačovala se tak vysokými tepelnými úniky.

Foto: pixabay.com