Plot, plot a nic než plot
V centrech měst, kde domy rovnou lemují ulice, se ploty moc nenosí. Na periferiích a venkově je to ale něco jiného. Projdete-li se po okrajové části města, kde už se nenachází klasické měšťanské domy, ale spíš vilky a samostatně stojící domky, všimnete si, že všechny lemuje plot. Oplocení je to, co vám padne do oka jako první. Nejde tedy jen o pouhé ohraničení pozemku, plot je naopak výrazným architektonickým prvkem. Proto by také jako takový měl splňovat jisté zásady.
Především jde o zachování charakteru domu a jeho okolí, přiměřená barva, tvar a také materiál plotu. Ovšem primární důvod, proč si lidé pořizují kolem domů ploty, je pocit bezpečí a udržení soukromí. Nic se ale nemá přehánět, příliš vysoký plný plot sice působí mohutně, nicméně vrhá hodně stínu, především po ránu a k večeru. Nemá-li váš dům působit jako pevnost, zvolte oplocení maximálně do výšky 150 centimetrů. Při volbě materiálu plotu je třeba vzít v úvahu styl domu vašeho i okolních. Ve vilové čtvrti, kde má každý dům kovaný plot, by se dřevěný plot vyjímal asi jako pěst na oko.
S čím neuděláte chybu, to je betonový plot. Skládá se z betonových prefabrikátů, které jsou probarveny do několika odstínů. Díky moderním technologiím lze při výrobě dosáhnout různých dekorů, velmi oblíbené jsou betonové ploty v designu skládaných cihliček nebo klasického štípaného kamene. Vůbec nejoblíbenější jsou v současné době oboustranné betonové ploty, které nabídnou jedinečný dekor z přední i zadní strany. Bydlíte-li u rušné silnice, bude betonový plot ideálním řešením také pro vás. Betonové prefabrikáty se totiž vyrábí i jako protihlukové stěny. Rozhodněte se i vy pro variabilní, okrasný a zároveň praktický betonový plot.