Plevel je nepřítel zahradníků a zahrádkářů
Zřejmě každý, kdo má zahradu a komu není cizí starost o okrasné rostliny před našimi domy, ale třeba i ten, kdo pěstuje ovoce a zeleninu velmi dobře ví, že s plevelem je zapotřebí především v této roční době, tedy na jaře, ale i v létě, neustále bojovat. Pokud byste to podcenili, velmi rychle vám plevelem zaroste téměř všechno. Úroda bude tak rázem menší, pokud vůbec nějaká bude a samozřejmě, že můžete zapomenout i na nějakou tu krásu. Vždyť přes metrovou plevel, a to si skutečně neděláme legraci, protože i do takových rozměrů může plevel narůst, květů asi příliš neuvidíte. Nebudete-li se dostatečně starat o ničení plevele, může se dokonce stát, že původně pěstovaná rostlina zahyne. Jednoduše nebude mít dostatečný přísun světla, nebude mít k dispozici dostatek vzduchu kolem sebe, ale nebude mít ani možnost čerpat vláhu, protože většinu vody ze země doslova vycucne právě plevel.
Jak bojovat proti plevelům?
Je tedy zřejmé, že nechat růst plevel se nevyplácí. V podstatě čím dříve s ní zatočíte, tím lépe. Jednak se uleví rostlinám, které pěstujete, ale budete mít celkově méně práce. Jak se tedy bránit proti plevelům? Existuje celá řada chemických prostředků, které určité typy plevele dokonale a zaručeně zničí. Postřiky fungují na nejrůznějších bázích. Je však zapotřebí mít na paměti, že ať se vám to líbí nebo nikoliv, jedná se o chemii. Daleko vhodnější tedy je, alespoň v určitých případech, kdy ještě nemáte plevele takové množství, abyste se ji pokusili vytrhnout, v záhonech vyzkoušejte třeba plečku. Manuálně, vytrhnete-li plevel i s kořenem, tak máte jistotu, že už další nevyroste. Samozřejmě v případech, kdy již není vysemeněná v zemi, případně pokud již kolem neraší další.
Plevel je velký nepřítel zahradníků a zahrádkářů. Proti jejím druhům je nutné bojovat, jedině tak se můžete těšit z krásně vypadající ať již okrasné, tak i užitkové zahrady!