Pokud vlastníte byt menších rozměrů a nemáte dokonce ani přístup na zahrádku, může se na první pohled zdát, že jste odkázáni, abyste si veškerou zeleninu a ovoce kupovali z obchodů. O jejich kvalitě se raději nebudeme příliš rozepisovat. Jistě budete souhlasit, že nejlepší je, pokud si zeleninu, ale třeba i ovoce vypěstujete sami. Proto nevěste hlavu ani, nemáte-li na první zdání dostatek prostorů, zeleninu a ovoce si můžete vypěstovat klidně i na balkoně!

Ovoce i zelenina na dosah ruky

balkon1Samozřejmě, že zde nemůžete mít úplně všechno. Do jisté míry jste limitováni opět rozměry balkonu. Avšak něco si tady určitě zasadit můžete, proč ne? Co se na balkonech nejčastěji pěstuje v oblasti zeleniny? Tak určitě rajčata nebo papriky. Můžete sem umístit i květináč s pažitkou, nebo truhlík s mrkví nebo petrželí. Co se týká ovoce, tak se sem hodí drobný rybíz, drobný angrešt nebo třeba jahody či menší maliny, co třeba exotika? Během léta na balkoně můžete mít banánovník nebo jiné citrusy! Péče je podobná, jako by tomu bylo na záhoně v zahradě. Především je zapotřebí pravidelně zalévat, určitě sledujte také teplotu, v případě, že by hrozily přízemní mrazíky na počátku jarních měsíců, máte situaci dokonce ještě více usnadněnou, než na zahradě. Nasazenou nebo vysetou zeleninu z balkonu jednoduše schováte dovnitř. Vhodné je i čas od času přihnojit!

Zelenina a ovoce by na balkonech měly být vysévány nebo vysazovány do prostorných nádob a kontejnerů. Ideální jsou větší květináče, ale i kelímky nebo třeba truhlíky. Buďte ostražití, i co se týká slunečního svitu, ne všechna zelenina by snesla ostré paprsky. Tak například rajčata určitě nezalévejte po listech, svítí-li slunce, mohly by se totiž spálit! Na balkony jsou obvykle doporučovány speciální, nově vyšlechtěné odrůdy zeleniny, můžete po nich sáhnout, je však pravděpodobné, že se zde může dařit i klasickým druhům, rozhodnutí je na vás! V každém případě to není vůbec špatný nápad, proč draze kupovat zeleninu a ovoce s nejasným původem? Navíc kromě užitku počítejte i s líbivým a elegantním stylem, na balkoně se budete cítit mezi ovocem a zeleninou opravdu jako v ráji, moc příjemně a dostanete-li chuť, můžete si kdykoliv utrhnout!