Purple-Bicolor-Vanda-Orchid-Flower-Rothschildiana-350

Orchideje Vanda potřebují dostatek světla

Orchideje nepotřebují jen dostatečnou zálivku a hnojení, ale jejich optimální růst a vitalitu podporují ještě další faktory. Aby byly orchideje krásné a dobře prospívaly, je potřeba jim zajistit také dostatek světla. Teplomilné orchideje jsou na dostatek denního světla náročnější. Denně potřebují 9 až 12 hodin světla. Pokud máte orchideje daleko od okna nebo za záclonami, je dobré rostlinám zajistit ještě umělé osvětlení. Druhy jako Brassavola, Cattleya Dendrobium, Laelia, Oncidium a Vanda potřebují hodně světla a naopak druhům jako Paphiopedilum, Phalaenopsis, Coelogyne nebo Bulbophyllum stačí polostín.

Nezapomeňte přesazovat

Orchideje, stejně jako jiné rostliny, je potřeba přesazovat. Pokud orchideje pěstujete v květináčích, měli byste je přesazovat ve chvíli, kdy je květináč překořenělý nebo se substrát rozpadá či se zdá být zasolený. Při přesazování odstraňte všechny odumřelé části rostlin a přesaďte do ne příliš většího květináče s podobným nebo nejlépe stejným substrátem, na jaký jsou orchideje už zvyklé.

paphiopedilum_orchid_plant

Orchidejím Paphiopedilum stačí polostín.

I když se o rostlinku staráte s největší péčí, může se stát, že ji napadnou škůdci nebo jiné nemoci. Houbové infekce vcelku snadno odstraníte pomocí fungicidů. Nemoci bakteriózního původů lze zmírnit nebo odstranit intenzivní ventilací a omezením zálivek. Největší problém pro orchideje představují živočišní škůdci. Na škůdce existuje široké spektrum přípravků, které spolehlivě fungují. Důležité je, abyste si takového problému všimli včas. Obohaťte svůj domov o okouzlující orchideje. Uvidíte, že vám je bude každý závidět!