Jsou krásné, nenáročné a zdobí nejen záhony, ale i skalky a balkony. Řeč bude dnes o jiřinách. V úvodním článku vám představíme tyto nádherné květiny a prozradíme pár rad, jak správně vybrat kvalitní hlízy.

podlehněte i vy kráse těchto květin

Co o jiřinách možná nevíte?

Jejich původ sahá až do doby Aztéků, kterým květy Jiřiny symbolizovaly boha slunce a byly v jejich tedy zemi posvátné. Prvními základními typy těchto rostlin se mohli v 18. století pyšnit v Madridu, kde také začalo docházet k prvnímu pěstění nových odrůd. Pojmenování rostliny je jednak botanické Dahlia, ale také Georgina, odkud pochází naše označení jiřina.
Další zajímavostí je jistě také to, že se jiřiny pěstují i jako stromy. Tato odrůda nese název Dahlia imperialis a nejčastěji dosahuje výšky až pěti metrů.
U nás se jiřiny dočkaly velké obliby zejména v době národního obrození, kdy se jich využívalo pro výstavy během tzv. jiřinkových slavností.

Jaké druhy jiřin existují?

V současné době nabízí náš trh přibližně 120 různých odrůd jiřin. Je jen na vás, zda dáte přednost těm nižším, které se budou skvěle vyjímat ve vaší skalce či v balkonovém truhlíku, nebo těm vyšším, jenž se hodí pro umístění na záhonu. Ty mohou dosáhnout až výšky 1,5 metru. Co se týče barev, nabízí se vám opravdu pestrá paleta různobarevných květů. Výjimkou je jen sytě modrá barva, kterou se doposud nikomu nepodařilo vyšlechtit. To vám však mohou vynahradit zvláštní odrůdy, které nabízejí dokonce i barevné listy. Nejrozšířenější jsou listy červené nebo zeleno fialové. Těmi vás zaujme například odrůda Harmony.

barevných variant jiřin existuje nepřeberně mnoho

Vybíráme hlízy

Počátkem srpna začínají být u prodejců k dostání čerstvě vykopané hlízy a je lépe je zakoupit již tehdy a nečekat na podzim, jelikož se tak vyvarujete riziku, že budou vámi zakoupené hlízy přemrzlé. Ty poznáte tak, že jsou na dotek poměrně měkké. Kvalitní hlízy se totiž vyznačují tvrdým a suchým povrchem.

V příštím díle se dočtete, jak jiřiny správně vysadit a pěstovat, aby vám dělaly okrasu co nejdéle.