Jak správně pěstovat jiřiny?

Jak správně pěstovat jiřiny?

V minulém díle věnovaném těmto překrásným květinám jsme si prozradili několik zajímavostí o jejich původu a rozmanitosti druhů. Dnes se blíže podíváme na jejich samotné pěstování.

Hned na úvod pro vás máme skvělou zprávu a tou je ta, že pěstování jiřin není vůbec náročné. V našich klimatických podmínkách se jim daří natolik dobře, že je úspěch jejich pěstování téměř zaručen. Tedy pokud jim poskytnete to, co potřebují. Tím je například dobře prohnojená půda a obzvlášť velká zálivka. Skvěle se jim bude dařit na slunečném místě. Sázíte-li je do záhonu, pak volíte rozteč podle konkrétního druhu jiřiny, avšak většinou se jedná o 50 až 90 cm. Pokud chcete, aby vám květiny dělali okrasu na balkoně v truhlíku, pak bude vzdálenost zhruba kolem 25 cm.

Jak květiny správně hnojit?

Jiřiny jsou snadné na pěstování.

Jiřiny jsou snadné na pěstování.


Dusíkatá hnojiva se doporučují pouze v období červen až červenec. Pro podzimní dny je nejvhodnější hnojivo fosforové, které květinám dopomůže k tomu, aby byly ještě o něco barevnější.

Jak pečovat o květiny v zimě?

Květiny musíte přes zimu uschovat. Nejlépe tak učiníte seřezáním stonků přibližně 10 cm na hlízou, na kterou byste měli být velmi zatrnění, aby nedošlo k jejímu poškození. Květinu pak označte štítkem, kde budete mít uvedenou konkrétní odrůdu. Důležité je hlízy nechat několik dní vysušit, abyste tak předešli případným plísním.

Jak je rozmnožit?

Stačí vybrat ty největší hlízy a rozříznout je. Jiřiny lze také rozmnožit roubováním, při kterém seříznete výhon a naroubujete ho přímo do hlízy. Dáte-li však přednost řízkování, musíte řízky po odříznutí zapustit do substrátu, kde zakoření. Poté je můžete přesadit do květináčů a poté až do záhonu.

Rada na závěr

Rašící rostlinky přitahují slimáky a mšice. Proti těm se můžete účinně bránit vysazení trvalek, které tyto škůdce odpuzují. Proti mšicím skvěle působí levandule a máta peprná. Slimáky naopak odeženete obrubou okolo záhonu v podobě tymiánu.