Jahody jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce

Jahody jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce

Jahody patří k nejoblíbenějším druhům ovoce a obzvlášť ty vypěstované na vlastní zahrádce. Nejvhodnější čas na jejich výsadbu je právě na přelomu března a dubna, a proto máte nejvyšší čas zjistit si, jak jahody správně pěstovat.

Proč jsou jahody tak oblíbené

Ne nadarmo jsou jahody označovány za královské ovoce. Jejich sladká chuť a snadné pěstování jsou jedním z mnoha důvodů, proč existuje tolik plantáží a zahrad s jahodami. Pokud jste se i vy rozhodli pro jejich výsadbu, přijde vám vhod náš dnešní příspěvek, kde si prozradíme, jak na to.

Kam a jak jahody zasadit

Jahodové plantáže existují i u nás

Jahodové plantáže existují i u nás

Jahody potřebují pro svůj růst teplé a slunné místo a to buď na zahradě v záhonku, nebo třeba i v květináči. Nedoporučuje se však, aby byly sázeny na místě, kde dříve byly brambory, protože to by na jahody mělo špatný vliv. Pokud budeme jahody sázet na záhon, měli bychom ho týden dopředu zrýt, aby nám hlína pěkně slehla. Jahody sázíme se značným rozestupem zhruba 20 až 50 centimetrů a to podle konkrétních odrůd jahod. Pokud chceme mít jahody v květináči, přidáme do něj vrstvu drobných kamínků, abychom dosáhli optimálního odvodnění a nedošlo tak k tomu, že by nám jahody začaly hnít.

Jak o jahody správně pečovat

Jahody je třeba pravidelně zalévat, obzvlášť pokud je pěstujeme v květináčích. Na záhoncích pro změnu

Z jahod můžeme připravit celou řadu skvělých pokrmů

Z jahod můžeme připravit celou řadu skvělých pokrmů

doporučujeme mulčování kolem jahod, aby byly uchráněny před nízkými teplotami i růstem plevele. V době, kdy se na záhonku objeví první červené plody, pořiďte si síťovinu, kterou jahody alespoň částečně uchráníte před ptáky. Budete-li v péči o jahody úspěšní, odměnou vám budou sladké červené ovoce, které můžete jíst samotné nebo je použít do salátů, ovocných koláčů a dalších chutných pokrmů.