Máte rádi dobré víno ať již v podobě lahodných a osvěžujících bobulí nebo dobrého pití, které se hodí k nejrůznějším příležitostem? Máte-li k tomu adekvátní podmínky a hlavně chuť, nic vám nebrání, abyste si ho doma, respektive na dvorku nebo zahradě začali pěstovat!

Je třeba mít na paměti, že víno má své specifické požadavky. V prvé řadě většina odrůd potřebuje teplo a slunce. Víno má sice rádo vláhu, ale v žádném případě ne nikterak přílišné mokro. Je totiž náchylné i k plísni a dalším houbovitým i jiným chorobám. Jedná se tedy o teplomilné ovoce. Jistě velmi dobře víte, že vinařské oblasti u nás, v České republice jsou především na jižní Moravě. Záleží však hodně na druhu, můžete si pořídit i odolnější odrůdu. Velmi individuální požadavky jsou i na zeminu, ve které se vinná réva cítí nejlépe.

Na jaře se starejte, na podzim se radujte

OLYMPUS DIGITAL CAMERAVínu se bude dařit nejlépe u zídky. Počítejte s tím, že již někdy v dubnu nebo květnu začíná víno rašit. Ještě před tím, a to co nejdříve to počasí dovolí, obvykle v době, kdy jsou již nejnižší teploty okolo pěti stupňů Celsia, tedy někdy koncem února, začátkem března, je zapotřebí víno zkrátit. Dělá se to tak, že pomocí zahradnických nůžek větvičku vína zastřihneme přesně u prvního očka. Upravujeme rok staré větvičky. Vína potom velmi rychle roste, vytváří dlouhé šlahouny, nenechte je, aby byly v trávě nebo ve hlíně, je třeba, aby se někde plazily, například po zmiňované zídce.

Víno přinese užitek po sklizni, ale může zajistit i zajímavý estetický efekt. Upravená, plazivá vinná réva poskytne příjemné zastínění a velmi pěkný pohled. Víno zraje na konci léta, avšak některé odrůdy se mají sklízet až téměř v zimě, po prvním mrazu. Vyberte si tedy nějakou odrůdu bílého nebo červeného vína a začněte ho pěstovat. Starejte se o něho a posléze si pochutnejte. Budete-li ho mít méně, jeho plody zřejmě sníte, pokud se zaměříte na větší množství, chce to jistě zkušenost a praxi, získejte si informace o vínu, v takových případech si však můžete za pomoci ostatních vyrobit své vlastní víno.