slunečnice1

Tak jako slunečnice každý den…

Koho by neuchvátily nádherné obří květy slunečnice? Věřte, že jejich pěstování je snadné a zvládne ho opravdu každý. Nejen že je ozdobou zahrady svým květem, ale dekorativní jsou i její listy. V dnešní době je na trhu spousta druhů slunečnic, a proto si vybere opravdu každý. Nízké kultivary můžete dokonce umístit i do skalky. Těm vysokým s obrovskými květy bude slušet slunné stanoviště kdekoli, kde bude dostatek místa.

Od semínka dál

Semena můžete zakoupit v hobby marketech či zahradnictvích. Využít můžete dokonce zbylá semínka, která jste na zimu koupili pro ptáčky do krmítek. Slunečnici není třeba rychlit a před-vysévat doma. Stačí, když výsev provedete zhruba v polovině dubna přímo na stanoviště, kde má slunečnice vyrůst. Slunečnice potřebuje hodně slunce, takže určitě nevybírejte stinná ani polostinná stanoviště. Dále je potřeba dbát na dostatek živin v půdě. Pokud máte na své zahradě půdu chudší na živiny, je možné kvalitu dohnat v době vegetace průmyslovými hnojivy. Taktéž je třeba dát pozor na vítr. Slunečnice vám bude vděčná za závětří. Vítr by mladé rostlinky lehce zpřelámal. Semena vyséváme asi 20 cm od sebe tak, aby dospělá rostlina měla dostatek prostoru. Doba klíčivosti je 7 – 14 dní, v závislosti na teplotách.

slunečnice2

…otáčí se za sluncem

Semena slunečnice jsou plná zdraví prospěšných látek. Jen je musíte včas sklidit, jinak se o to postarají ptáci ještě v průběhu dozrávání semen. Slunečnicový květ zakryjte kusem hadru nebo starou punčochou a nechte dozrát. Pak ji jen vydrolte do suché nádoby s víkem a máte zdravou pochoutku nebo zásobu semen do krmítka.