Pěstování konifer – 2. díl
V minulém díle jste se dozvěděli základní informace týkající se koniferů. V tomto článku vám přinášíme pár rad, které zajistí jejich správné pěstování. Nejen substrát, ale i způsob výsevu, může ovlivnit úspěch v pěstování těchto okrasných jehličnanů.
Jak na výsev?
Semena vyséváme v zimním období (prosinec, leden). Semena je možné vysévat do truhlíku či misky, která bude dostatečné hluboká. Do dna je nejlepší dát drenáž, kterou může tvořit například štěrk. Poté naplňte nádobu substrátem a můžete se pustit do výsevu. Při samotném výsevu je třeba zohlednit velikost semen. Pokud jsou semena větší, je třeba zamáčknout je do substrátu. Semena menší postačí poházet na povrch substrátu a zasypat vrstvou písku. Velký pozor je třeba dát na ty druhy semen, které pro klíčení potřebují období chladných teplot (stratifikace). Takto vysetá semena je vhodné umístit ven, pokud možno do stínu nebo jinak zakrýt, protože i zimní sluníčko může mít sílu. V této době nevlhčíme, zaléváme pouze v případě, že je substrát suchý. Vzcházení semen trvá delší dobu, proto dodržte staré dobré přísloví „trpělivost konifery přináší„. Semena, která stratifikaci nepotřebují, můžete ponechat v teple.
Konifery můžete pěstovat jak v nádobě, tak i ve volné půdě. Vzešlé rostlinky se přesazují koncem léta. Můžete je umístit do nádoby nebo přímo na místo, které jste vybrali. Při přesazování je nutné dát pozor, aby se neporušil kořenový systém. Konifery jsou na to dosti choulostivé. Ideální je zasadit rostlinku do rašelinového kořenáčku, který je pak možné zasadit celý jak do země, tak i do připravené nádoby. Výhodou těchto rašelinových kořenáčků je fakt, že se v půdě rozloží a rostlina z nich může načerpat potřebné živiny a navíc i při méně šetrném zacházení zůstane kořenový systém bezpečně ukrytý.