Pěstování dýní
Kdo by neznal dýně. Možnost jejich využití je široká – od kuchyňské úpravy až po vyřezávání bubáků a dekorace. Dýně si může vypěstovat každý, kdo má pro její pěstování dostatek místa v záhoně či pařeništi. V každém obchodě se zahrádkářskými potřebami si můžete koupit semínka, jejichž klíčivost se pohybuje v dost vysokých procentech. Pro ty, kteří si zapomenou včas koupit osivo je možností zakoupit již předpěstované rostliny v kterémkoli zahradnictví nebo na trzích.
Jak začít
Pěstování začíná na počátku dubna, kdy je můžeme dát do mističky s vlhkou vatou. Pro semínka není světlo důležité, takže s tmavším prostředím si nemusíte lámat hlavu. Naklíčená semínka dáváme po jednom do kelímku se zeminou, která by měla být lehčí, to znamená s příměsí písku nebo je možné pořídit si substrát přímo určený pro výsevy. Na venkovní stanoviště umisťujeme rostliny po „zmrzlých“, kdy už se přízemní mrazíky vyskytují pouze zřídka. Takto předpěstované rostlinky je potřeba před trvalým umístěním ven otužovat, aby si zvykly na povětrnostní podmínky. Určitě jim první ostřejší slunce spálí listy, ale dýně je nezmar a vše dožene.
Taktéž je možné semínka vysévat přímo na venkovní stanoviště, ale doba vzcházení bude o něco delší než při předpěstování sadby doma. Na druhou stranu si již nemusíte dělat starosti s otužováním rostliny. Pak už stačí pouze hnojit a vydatně zalévat. Úspěch se dostaví na 100 %. Dýně jsou zdravé, a proto je přidejte do svého jídelníčku, na podzim z nich vykouzlíte překrásné dekorace a vždy se hodí jedna sklenice zavařených kousků dýní.