Barevný podzim je konečně tady a s ním i ruku v ruce povinnost postarat se před nástupem chladné zimy o naše zahrádky. Jestliže i vy dbáte na krásu vašeho pozemku, pak byste si neměli nechat ujít náš dnešní článek, v němž vám prozradíme hned osm (ne)povinných úkolů, které musíte stihnout nejlépe do konce září. Aby se vám zahrada na jaře odměnila krásně zelenou trávou, bujnými stromky a záhonky, do kterých bude možné okamžitě sázet, je potřeba věnovat jí před nástupem prvních mrazíků dostatek pozornosti a péče. S naším článkem na žádné důležité úkony nezapomenete!

maple-972428_1920

Osmero podzimních úkolů na vaší zahradě

O zahradu je třeba se svědomitě starat – to ví každý nadšený zahrádkář, pro kterého zahrada není jen oploceným pozemkem s trávou a několika stromky nebo keříky. Proto jsme se rozhodli sepsat pro vás zásadní kroky, díky kterým se o svou půdu postaráte s maximálním úsilím!

 1. Shrabování listí
  Shrabané listí je skvělé třeba na kompost, ze kterého budete moci těžit zase na jaře. Máte-li na zahradě ořešák, jeho listy na kompost nepřidávejte, neboť jsou plné škodlivých látek a byly by jen ke škodě.
 2. Sekání trávníku
  Na podzim naposledy posekejte trávník, ale ne moc nízko u země. Nejlepší bude, pokud dáte sekačku na nejvyšší pojezd. Dobré je rovněž dopřát trávníku postřik proti zimním plísním. Přilepšit mu můžete i kompostem.
 3. Zastřihnutí růží
  Máte na zahradě růže? Dopřejte jim podzimní sestřih, díky kterému daleko lépe přezimují a na jaře se vám odvděčí svou krásou!
 4. Ochrana choulostivých rostlin
  Zimní mrazíky dokážou být hodně kruté, proto je potřeba bez nimi ochránit choulostivé rostliny pomocí netkané textilie.
 5. Zrytí záhonků
  Na podzim je potřeba sklidit veškerou zeleninu a záhonky zrýt. Kdo má tu možnost, může jim dopřát pořádnou dávku hnoje, nehnojte ale tam, kde na jaře plánujete dávat mrkev.
 6. Sázení stromků
  Chcete-li si zasadit ovocné stromky, je k tomu právě teď ideální čas. Při zasazování udělejte dostatečně hlubokou jámu, tu prolijte vodou a na do uložte kvalitní zeminu a rozpustné hnojivo. Zasaďte stromek a znovu jej zalijte.
 7. Zazimování rostlinek
  Kdo má na své zahradě rostliny, které zimu příliš nemusí a s největší pravděpodobností by ji nepřežily, ten by ji měl umístit na teplé a suché místo, kde bude moci chladné měsíce přečkat.
 8. Sázení cibulovin
  Chcete sázet cibuloviny? Pak začnete teď!

Obrázek: pixabay.com