Portál odverich.cz radí, na co myslet při koupi dveří

Pro většinu lidí jsou zárubně malou neznámou. K čemu zárubně slouží a jaké jsou jejich typy? Odpoví následující článek.

dvere9

Typy obložkové zárubně

Obložková zárubeň není jen jedna, existuje hned několik typů a provedení. Obložky bývají zpravidla spojeny v rohu, avšak objevují se i výjimky.

dvere10

Samotná hrana zárubně koresponduje s typem interiérových dveří. Je tedy buďto oblá, nebo ostrá, stejně jako hrana dveří. Dveřní komplet tak působí jednotně a uceleně. Výhodou oblé hrany oproti té ostré je menší náchylnost na mechanické poškození, avšak většina dveří má spíše hranu ostrou.

Zárubně můžete přitom povrchově sladit se dveřmi nebo se vydat naprosto opačnou cestou kontrastu. Další možností je sladit povrch s podlahou, zdí či nábytkem v místnosti.

Oblé ostění

Speciálním typem oblé zárubně je oblá obložková zárubeň s oblým ostěním. Z technického a praktického hlediska se však nijak neliší od normální verze. Jedná se pouze o vzhledový aspekt ještě viditelnějšího zaoblení hrany.

dvere11

Hitem je skrytá zárubeň

Trh si vyžaduje stále něco nového, a tak není divu, že aktuálním hitem jsou takzvané skryté zárubně. Jejich kouzlo spočívá v tom, že místo klasických dřevěných zárubní jsou do zdi vsazeny speciálně vyfrézované hliníkové profily. Ani ty však nezaručí dokonalé překrytí. Pokud tak chcete zárubně naprosto zneviditelnit, můžete použít pohledovou omítku nebo klasickou tapetu.

Zvolíte-li skrytou zárubeň, nebojte se do jejího provedení investovat větší obnos. U nekvalitních zárubní by se vám totiž mohlo stát, že vám při každodenním používání dveří začne praskat omítka právě v okolí zárubně.