divoké růžeRůže představuje ve světě rostlin asi to, co lev ve zvířecí říši. Růže zkrátka patří mezi královny všech zahrad. Žádná jiná kytka v sobě neukrývá tolik krásy a smyslnosti. Samozřejmě, že existuje mnoho krásných kytek, ale žádná neučarovala tolik spisovatelů a básníků, jako růže. Růže patří mezi symboly lásky, vášně, míru i války. Místo růže není jen v okrasných zahradách, ale i v kosmetickém průmyslu nebo gastronomii. Divoké růže obývají tuto plantu již více než 40 miliónů let. Mají velmi bohatou historii a hrají roli také v řecké a římské kultuře. Odrůd divokých růží existuje mnoho, ale všechny tyto krásky spojuje jedno. Je to jejich síla, krása, odolnost, nejsou závislé na pravidelném hnojení a snesou i sucha. Divoké růže vyžadují minimální péči a jsou schopné se samy množit.

Divoká růže Cistus

Potřebuje slunnější stanoviště a řadí se mezi nízké a suchomilné rostliny. Keřík dorůstá zhruba 60 cm. Od května do června umocní kouzlo vaší zahrádky svými nádhernými květy. Pro venkovní pobyt se hodí pouze v teplejších oblastech. Tento druh divoké růže využijete také v kuchyni u přípravy čaje, který zvyšuje imunitu. Její látky působí proti virům a bakteriím, proto je dobré tento čaj pít i v období chřipek, jako prevenci. Přináší úlevu z vyčerpání a přepracovanosti. Dá se pěstovat i v dostatečně velkém  květináči.

Šípková růže

Keř šípkové růže dosahuje až 3 metrů. Šípková růže se také přezdívá psí růže. Již staří Římané znali její účinky proti vzteklině a s úspěchem je využívali. Kvete v květnu a červnu, květy má voňavé a bohaté na nektar. I tento druh divoké růže je běžně využíván v kosmetice i gastronomii. Šípky růže jsou bohaté na vitamíny, především vitamín C. Protože šípky působí močopudně, dá se využít při potížích s močovým ústrojím a ledvinami. Z této růže se od pradávna dělají zavařeniny, kompoty, sirupy a dokonce víno i likér.

Fotografie publikována se svolením Author:petr kratochvil http://all-free-download.com/free-photos/